Jak obcinać paznokcie u nóg?

Jak obcinać paznokcie u nóg

Osoby dotknięte problemem wrastających paznokci zaczynają zastanawiać się nad tym, jak poprawnie obciąć paznokcie u nóg, by nie dopuścić ponownie do wcześniej zaistniałej sytuacji. Wszyscy zgodnie twierdzą, że należy obcinać paznokcie u stóp na prosto. Czy w każdym przypadku tak powinniśmy robić?

Dlaczego należy obcinać paznokcie u stóp na prosto?

Odpowiedź jest prosta. W ten sposób unikniemy wrastania paznokci w tkankę. Nie należy obcinać paznokci za głęboko oraz nadmiernie po bokach. Najwięcej uwagi powinnyśmy poświęcić dużym palcom (paluchom), ponieważ tutaj najczęściej dochodzi do wrastania paznokci.

Ważna reguła:

Płytka paznokciowa rośnie w zasadzie w kierunku prostopadłym do kierunku jej obcinania. Jeśli obetniemy ja prosto – wyrośnie „do przodu”. Jeśli spróbujemy obciąć ją w kształcie łuku, to wbije się w palec.

Obcinamy prosto – paznokieć rośnie prostopadle do kierunku obcinania i nie wrasta

Obcinamy na okrągło – paznokieć będzie rósł na boki (prostopadłe do okręgu) i wrastał w tkankę

Na co zwracać uwagę w początkowym stadium wrastania paznokcia?

Wiele osób szuka ratunku w internecie, gdy zauważą, że paznokieć zaczyna wrastać w tkankę. Niestety nie zawsze otrzymujemy dobrą poradę, która rzeczywiście pomoże w zdrowym rozwiązaniu problemu. Zauważyłam wiele takich komentarzy i rad w internecie, które zachwalają podcinanie rogów paznokcia, gdy zauważymy, że zaczyna on wrastać w skórę. Chciałabym teraz powiedzieć głośno i wyraźnie: Nigdy tego nie róbcie! Taka czynność rzeczywiście przyniesie chwilową ulgę, ale potem będziemy musieli walczyć z gorszym problemem. Głębokie podcinanie nasila proces wrastania, ponieważ brzegi paznokcia wrastają pod tkanki w postaci ostrych, drażniących, kłujących tzw. papuzich dziobów. W tym momencie zaczyna się proces zapalny.

Jeżeli zauważyłeś, że paznokieć zaczyna wrastać, to przede wszystkim udaj się na wizytę do gabinetu podologicznego. Doraźnie możesz sobie pomóc domowymi sposobami, o których pisałam tutaj.

Jak obcinać paznokcie u rąk?

Paznokcie u nóg obcinamy na prosto, a jak obcinać te u rąk? Tutaj w zasadzie mamy dowolność. Bardzo rzadko zdarza się, by obcięte na półokrągło paznokcie u rąk zaczęły wrastać w tkankę. Chyba, że dana osoba ma takie predyspozycje genetyczne, czyli z zasady źle ukształtowaną płytkę. Pomimo tego uważam, że obcinanie paznokci u rąk powinno się wykonywać na prosto lub na prosto z lekko podciętymi bokami. W ten sposób nasze dłonie wyglądają ładniej, paznokcie są bardziej wytrzymałe na urazy i nie pękają po bokach.

Zapraszam do przeczytania naszego kolejnego wpisu, który będzie zamieszony już za tydzień. Odpowiemy w nim na pytanie jednej z czytelniczek: „Jak obcinać paznokcie u niemowlaka?”.

[Głosów:96    Średnia:2.8/5]
Jak obcinać paznokcie u nóg? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.8/5 - 96oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.