Jedna z naszych czytelniczek napisała do nas wiadomość z powyższym pytaniem. Pani Kasiu, pozdrawiamy i śpieszymy z odpowiedzią!
Prawidłowo obcięte paznokcie u niemowlaka są niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają poprawny rozwój stabilnego i zdrowego chodu. Do szóstego miesiąca życia dziecka możemy nadawać im zwykły, prosty kształt. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to częstość wykonywania zabiegu – niemowlakom paznokcie rosną o wiele szybciej niż dorosłym. Gdy dziecko zaczyna chodzić, może być konieczna zmiana sposobu obcinania. Oczywiście nadal nie będziemy tego robić na półokrągło, ale też nie do końca na prosto. Jak zrobić to poprawnie? W zasadzie obcinamy paznokieć na prosto, ale lekko, naprawdę lekko obcinamy boki paznokcia, pamiętając ciągle o tym, by pozostawić pewną rezerwę.
Dzieci są bardzo aktywne i nie pozwalają nam na dokładne opiłowanie ostrych brzegów paznokci, które niekiedy są wielkości łebka dużej szpilki. Właśnie dlatego lekkie obcięcie boków powinno pomóc. Kolejną ważną zasadą przy wykonywaniu zabiegu pedicure u małego dziecka jest to, by nie obcinać płytki do samego ciała. W ten sposób ograniczamy ryzyko skaleczenia oraz nie wpływamy negatywnie na kształt płytki paznokciowej, która jest w ciągłym procesie kształtowania się. Warto wiedzieć, że paznokcie obcięte całkowicie na prosto to duże ryzyko zadrapania się, do czego często dochodzi nawet i kilkuletnich dzieci. Prawidłowe obcinanie paznokci to nie tylko zapobieganie wrastaniu płytki w tkankę, ale również edukacja. Poprawne, staranne i skrupulatne obcinanie paznokci dziecku uczy je, jak należy to wykonać, oraz że dbanie o poprawną długość płytki jest normalnym zabiegiem higienicznym, o którym należy pamiętać.
Jak obciąć paznokcie u noworodka?
Noworodki zaraz po urodzeniu powinny nosić specjalne rękawiczki tzw. łapki, które uniemożliwiają zadrapanie się. Tak małym dzieciom nie obcinamy paznokci w ogóle. Pierwszy zabieg możemy wykonać dopiero wtedy, gdy maluszek skończy 2 miesiące. Najlepiej wykonywać go po kąpieli, gdy dziecko jest spokojne i śpi.
Warto zauważyć, że z wiekiem paznokcie zmieniają swą strukturę i stają się twardsze oraz gorzej ukrwione. Najlepiej widać to u starszych osób. Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia ze zwyrodnieniami stawów, to trzeba się liczyć, z tym że deformacje płytki będą jeszcze większe. W takim przypadku jedynym dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie gabinetu podologicznego, gdzie specjaliści profesjonalnie zajmą się każdym, nawet najgorszym przypadkiem.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!