Wrastające paznokcie w początkowej fazie można wyleczyć domowymi sposobami. Dotyczy to tylko takich przypadków, w których nie występuje stan zapalny. Poniższe metody należy zastosować w celu złagodzenia uczucia dyskomfortu lub jako metody na tzw. przeczekanie 2-3 dni do wizyty w gabinecie podologicznym.
Na Ratunek Wrastającym Paznokciom – czyli domowe sposoby na wrastające paznokcie
1. Kąpiel w wodzie z mydłem
Wymoczenie stóp w wodzie z szarym mydłem (działanie antybakteryjne) lub z płatkami mydlanymi do prania to bardzo stary sposób łagodzenia dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia. Nogi należy wymoczyć przez 15-20 minut. Następnie należy osuszyć stopy i zdezynfekować miejsce, w którym wystąpił problem. Ewentualnie można spróbować bardzo delikatnie wsunąć kawałek waty pod wrastający paznokieć. W tren sposób unosimy paznokieć lekko do góry i uniemożliwiamy dalsze wrastanie. Paznokieć nie będzie się już wbijał w skórę, dzięki czemu uczucie dyskomfortu zostanie zlikwidowane. Watę należy wymieniać codziennie aż do momentu, w którym paznokieć na tyle urośnie, by wystawać poza palec. Odpowiednio długi paznokieć możemy obciąć, pamiętając o tym by dokonać tzw. obcięcia na prosto.
2. Kąpiel w solance
Można również przygotować solankę (roztwór wody z solą) i użyć ją do wymaczania problematycznej stopy. Ciepła woda zmiękcza skórę, a sól działa przeciwbakteryjnie i obkurczająco. Kąpiel powinna trwać około 20 minut.
3. Okład z lodu
Na obolałe miejsce należy przyłożyć okład z lodu i odczekać ok. 3 minut. Następnie należy zdezynfekować problematyczne miejsce i jeżeli jest to możliwe, to delikatnie wyciąć wrastający paznokieć. Na samym końcu zabiegu można wykonać bandaż w postaci gazika nasączonego wodą utlenioną lub chusteczki typu Leko.
Stosując te metody, uśmierzysz ból i dyskomfort związany z wrastającym paznokciem oraz zahamujesz proces wrastania. Pomimo zastosowania domowych metod powinieneś w najbliższym czasie udać się do podologa w celu skonsultowania problemu.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!