Wrastające paznokcie – Najczęściej zadawane pytania cz.2

Wrastające paznokcie

W dzisiejszym wpisie powrócimy do pytań dotyczących wrastających paznokci, które najczęściej padają z ust klientów naszego gabinetu podologicznego. Zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać wrastający paznokieć u dziecka?

Wrastający paznokieć u dziecka wygląda dokładnie tak samo, jak u dorosłych. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie skóry przy paznokciu. Warto pamiętać o tym, że większość małych dzieci nie jest w stanie powiedzieć nam, że czuje dyskomfort z powodu wrastającego paznokcia, dlatego rodzice powinni sami kontrolować stan rosnących paznokci. Najlepiej dokonywać tego przed kąpielą, kiedy tkanka skórna nie jest jeszcze rozmiękczona. Wtedy każdy z nas może z łatwością zauważyć pojawiający się problem.

Dlaczego sprawdzanie stanu paznokci u dzieci jest tak ważne?

Wrastające paznokcie są poważnym problemem u dzieci. W najgorszych przypadkach może dojść nawet do tego, że dziecko zacznie chodzić na piętach, by uniknąć bólu. Taki przypadek miał miejsce w tamtym tygodniu, gdy rodzice 2 letniego chłopczyka zauważyli wrastający paznokieć u syna dopiero wtedy, gdy chód dziecka zaczął być niepoprawny.

Czy noworodek może urodzić się z wrastającym paznokciem?

Noworodki posiadają paznokcie bardziej miękkie i elastyczne niż dorośli. Ich budowa jest również nieco inna. Paznokcie kilkudniowych czy nawet kilkumiesięcznych dzieci nie są jeszcze do końca dobrze ukształcone, dlatego mogą przybierać różne, niepoprawne formy. Najczęstszym tego typu defektem jest zrośnięcie się płytki paznokcia ze skórą, czyli taki przypadek, w którym koniec płytki paznokcia nie odstaje od tkanki. W takiej sytuacji można przeprowadzić domowe leczenie, które polega na mechanicznym odciąganiu tkanki od paznokcia. Jeżeli będziemy tego dokonywać kilka razy dziennie przed dłuższy okres, to uda nam się przywrócić paznokieć do poprawnego wyglądu, ponieważ ciało noworodków jest jeszcze niezwykle plastyczne.

Czy wrastający paznokieć może podejść ropą?

Tak, wrastającym paznokciom może towarzyszyć silny stan zapalny, z ropą włącznie. Zazwyczaj dochodzi do tego wtedy, gdy zbyt późno zauważymy problem. Może się tak zdarzyć również w wyniku nienależytego dbania o higienę stóp bezpośrednio po wykonaniu zabiegów leczniczych, np. po chirurgicznym usuwaniu paznokcia. Zawsze wtedy, gdy zauważymy ropę w okolicy paznokcia, to musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do rozniesienia zakażenia po całym organizmie.

Czy specjalne lakiery do wrastających paznokci działają?

Istnieje na rynku kilka produktów w formie lakierów, które są przeznaczone do pielęgnacji paznokci narażonych na wrastanie. Możemy je kupić w gabinecie podologicznym lub w aptece. Ich działanie polega głównie na zmiękczaniu płytki paznokcia, co ograniczy ryzyko wystąpienia problemu. Nie są to produkty lecznicze i nie należy ich traktować jako sposobu leczenia wrastających paznokci.

Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania, to prosimy o kontakt. Odpowiedzi zamieścimy w kolejnym wpisie.

[Głosów:33    Średnia:2.5/5]
Wrastające paznokcie – Najczęściej zadawane pytania cz.2 written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.5/5 - 33oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.