Z wrastającym paznokciem do chirurga czy podologa?

wrastający paznokieć

Wiele osób, które zauważyło u siebie wrastający paznokieć, zaczyna zastanawiać się, czy iść do chirurga, czy lekarza podologa. Prawda jest taka, że w każdym z tych miejsc otrzymamy niezbędną pomoc, ale sposób jej udzielenia będzie zgoła inny. Co zatem wybrać? Gabinet podologiczny czy chirurgiczny?

Zabieg chirurgiczny czy zabieg podologiczny?

Różnica pomiędzy tymi dwoma zabiegami jest zasadnicza. Można by powiedzieć, że zabieg chirurgiczny to ostateczność, ponieważ po jego wykonaniu nie możemy zrobić już nic więcej, ewentualnie możemy jeszcze wyciąć macierz paznokcia u chirurga plastyka.

Pacjenci borykający się z problemem wrastających paznokci zazwyczaj uważają, że ich przypadek jest wyjątkowo poważny, jednak zazwyczaj okazuje się, że tak nie jest. Takie osoby kierują swoje kroki do chirurga, który najprawdopodobniej wytnie źle rosnący paznokieć. Wycięcie paznokcia to przecież poważny zabieg, który wiąże się z pewną rekonwalescencją i dyskomfortem. Właśnie z tego powodu proponuję każdemu z Państwa, aby takie rozwiązanie zostawić na sam koniec. W pierwszej kolejności proszę się udać do gabinetu podologicznego.

W gabinecie podologicznym stosuje się mniej „drastyczne” metody leczenia. Większość pacjentów jest poddawanych bardzo prostemu zabiegowi, jakim jest założenie klamry. Taka klamra naprowadza paznokieć na właściwy tor, aby zaczął rosnąć prosto.

Sytuacja wygląda inaczej w gabinecie chirurgicznym, w którym lekarz decyduje się na usunięcie całego lub części paznokcia. Po zabiegu paznokieć zaczyna rosnąć ponownie, a w 70% przypadków nadal krzywo. Moim zdaniem usunięcie paznokcia tylko po to, by znowu rósł krzywo, jest niczym obcięcie kręconych włosów w nadziei, że odrosną proste jak drut. Klamra działa w całkiem inny sposób. Można ją porównać do aparatu ortodontycznego, który ustawia zęby we właściwym położeniu. Dokładnie tak samo jest z krzywo rosnącym paznokciem, który w końcu obiera zdrowy i prosty tor wzrostu.

Na samym końcu pragnę dodać, że po założeniu klamry możemy od razu normalnie funkcjonować. W przypadku usunięcia paznokcia przez chirurga jesteśmy zmuszeni do przestrzegania restrykcyjnych zasad higieny. Przez pierwszy tydzień od zabiegu nie wolno moczyć palca i należy unikać długiego chodzenia. Założony opatrunek trzeba zmieniać kilka razy dziennie, ponieważ istnieje spore ryzyko nadkażenia tkanki.

Który zabieg jest bolesny?

W zasadzie ani założenie klamry, ani zabieg chirurgiczny nie są bolesne. W tym drugim przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe w zastrzyku, natomiast w pierwszym przypadku nie ma takiej potrzeby.

Decyzję o wyborze miejsca, w którym zdecydujecie się Państwo na wykonanie zabiegu, pozostawiam Wam, ale polecam rozpoczęcie leczenia od wizyty w gabinecie podlogicznym. Tutaj również terminy będą o wiele krótsze.

[Głosów:34    Średnia:2.6/5]
Z wrastającym paznokciem do chirurga czy podologa? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.6/5 - 34oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.