Wkręcające się paznokcie

Wkręcające się paznokcie

Jednym z rodzajów wrastających paznokci są tzw. paznokcie wkręcające się. Patrząc na chory palec z naprzeciwka, możemy zauważyć, że boki paznokcia wkręcają się w palec, stąd ta niezwykle wymowna nazwa. Wkręcające się paznokcie to przypadłość typowo genetyczna, którą można odziedziczyć nawet do 6 pokoleń wstecz.

Wkręcanie się paznokci to nic innego jak przybranie złego toru wzrostu przez rosnącą płytkę paznokcia.

Poza czynnikami genetycznymi, do wkręcania się paznokci przyczyniamy się my sami. Nosimy niewygodne obuwie, które uwiera nas w okolicy palców u stóp. W ten sposób uniemożliwiamy paznokciom, by rosły poprawnie. Brak odpowiedniej ilości miejsca do wzrostu powoduje, że paznokcie zaczynają się wkręcać w skórę. Równie istotny wpływ mają wszelkie deformacje stopy oraz haluksy.

Jak rozpoznać wkręcający się paznokieć?

Taki defekt możemy bardzo łatwo rozpoznać. Wkręcający się paznokieć kształtem przypomina rurkę. Jego boki są głęboko osadzone w „mięsie palca”. Najczęściej orientujemy się, że mamy z tym problem dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać ból. Wkręcające się paznokcie wbijają się w wał paznokciowy, co powoduje znaczny dyskomfort. Problem sam z siebie nie mija, a nieleczony powoduje jeszcze większy ból, a nawet może utrudnić chodzenie.

Warto zauważyć też, że w takiej sytuacji dochodzi do nadmiernego rogowacenia płytki paznokcia. Paznokieć jest wyraźnie twardszy, więc ból spowodowany wbijaniem się płytki w tkankę jest o wiele silniejszy.

Nieleczony wkręcający się paznokieć powoduje, że dochodzi do długotrwałego ucisku łożyska. To natomiast powoduje powstanie bolesnych odcisków podpaznokciowych.

Jak się leczy wkręcające paznokcie?

Jedyną metodą leczenie jest udanie się do podologa. Należy to zrobić od razu po tym, jak zauważymy problem. Podolog dobiera odpowiednią metodą leczenia. Najczęściej obcina paznokieć w sposób prawidłowy, oczyszcza tkankę i zakłada klamrę, która nadaje właściwy tor wzrostu. Warto pamiętać o tym, że już samo założenie klamry likwiduje ból. Podolog może również zalecić stosowanie miejscowych preparatów, które złagodzą podrażnienia występujące w tkance palca. Po założeniu klamry niezbędna będzie kontrola toru wzrostu. Dokonuje się tego nie wcześniej niż po paru tygodniach od pierwszej wizyty.

[Głosów:13    Średnia:3.4/5]
Wkręcające się paznokcie written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen3.4/5 - 13oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.