Wrastające paznokcie dotyczą nie tylko osób dorosłych. Równie często możemy je zauważyć u małych dzieci, a nawet u noworodków. Noworodki mogą mieć niepoprawnie wykształconą płytkę paznokcia, która przylega do tkanki. Nie jest to typowy wrastający paznokieć, ale warto wiedzieć, jak w takim przypadku postępować.
Wrastające paznokcie u dzieci i niemowląt
Noworodki
Noworodek posiadający paznokieć połączony z tkanką to dość częsty przypadek. Problem powinien zauważyć pediatra na pierwszej wizycie kontrolnej. Mamy świadomość tego, że nie każdy lekarz tak dokładnie ogląda dziecko, więc postanowiliśmy wspomnieć o tym przypadku w dzisiejszym wpisie. Rodzice, którzy zauważą ten problem u dziecka powinni delikatnie odciągać skórę od paznokcia, nawet kilka razy dziennie. Po paru miesiącach problem powinien ustać.
Dzieci
Dzieci, które urodziły się ze zdrowymi paznokciami, mogą mieć z nimi problem po pewnym czasie. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z klasycznym wrastającym paznokciem. Przyczyną powstania tego problemu jest zazwyczaj to, że rodzice nie są odpowiednio przeszkoleni i nie potrafią poprawnie obcinać dziecku paznokci. Każdy rodzić powinien pamiętać, że paznokci u nóg nie obcinamy na półokrągło, a tylko i wyłącznie na prosto. W ten sposób unikamy ryzyka wystąpienia problemu.
Dlaczego nie wolno lekceważyć problemów z paznokciami u dzieci?
Niestety wielu rodziców bagatelizuje nieprawidłowości we wzroście i budowie paznokci dziecka. Zapewne myślą, że problem z czasem sam się rozwiąże. Niestety, niepoprawnie rosnące paznokcie nie zaczną same rosnąć prosto. To my dorośli musimy im w tym pomóc. Warto wiedzieć, że wrastanie paznokci może być nie tylko przyczyną bólu, ale również utrudniać dziecku naukę chodzenia.
Wrastające paznokcie u młodzieży
Najwięcej przypadków dotyczących wrastających paznokci u dzieci odnotowujemy w grupie chłopców w wieku 14-16 lat. Najczęściej problem dotyczy dużego palca i jest spowodowany częsty noszeniem sportowego obuwia. Czynne uprawianie sportu zwiększa ryzyko przeciążenia stóp, nacisku na paznokcie i obtarć. Na przykład podczas gry w piłkę nożną, palce odbijają się o wnętrze buta i często dochodzi do urazów.
Dlaczego nie wolno obcinać paznokci na półokrągło?
Postaram się to dokładnie objaśnić. Obcinanie paznokci na półokrągło nie ma nic wspólnego z fizjologicznym kształtem paznokcia. Taka czynność bezpośrednio doprowadza do wrastania, ponieważ skóra wokół wału paznokciowego nachodzi na miejsce, gdzie w fizjologicznych warunkach powinien występować paznokieć. Sztuczne zmienianie kształtu paznokcia doprowadza o tego, że zmieniamy wielkość wału okołopaznokciowego. W ten sposób utrudniamy płytce prawidłowy wzrost. Paznokieć próbuje rosnąć, przepycha się przez skórę i przerywa ciągłość skóry.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!