W momencie pojawienia się bólu spowodowanego wrastającym paznokciem, większość z nas udaje się o apteki w poszukiwaniu skutecznego preparatu. Środki farmaceutyczne na wrastające paznokcie dają tylko chwilową ulgę i nie leczą przyczyny. Jedynym sposobem na całkowite zażegnanie problemu jest wizyta w gabinecie podologicznym i najczęściej założenie klamry. Możemy jednak wspomóc się na chwilę środkami dostępnymi w aptekach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które np. przebywają obecnie za granicą i nie mogą skorzystać z porady podologa.
Leki na wrastające paznokcie
Środki farmaceutyczne na wrastające paznokcie charakteryzują się średnią skutecznością, ale spośród nich możemy wyróżnić te bardziej i mniej skuteczne. Najbardziej skuteczne są płyny na wrastające paznokcie, ale na efekty musimy poczekać nawet kilka dni. Najważniejsze jest to, że możemy je stosować tylko wtedy, gdy problem jest w początkowym stadium rozwoju. Zazwyczaj jest to moment, w którym jeszcze nie odczuwamy bólu, a jedynie widzimy, że paznokieć zaczyna się wbijać w tkankę. Takim płynem smarujemy chore miejsce przynajmniej 1 raz dziennie. Po kilku dniach tkanka i paznokieć powinny zostać zmiękczone, przez co w niewielkim stopniu możemy zahamować postęp choroby. Niektóre płyny posiadają również substancje przeciwgrzybicze i dezynfekujące. Takie środki możemy w niektórych przypadkach stosować pomocniczo po wizycie w gabinecie podologicznym.
Kolejnym sposobem, który wspomaga leczenie wrastających paznokci, jest maść z antybiotykiem. Taką maść dostaniemy w większości aptek. Nie wszystkie preparaty są dostępne bez recepty, szczególnie te o silniejszym działaniu. Maść z antybiotykiem nakładamy na miejsce, które jest tkliwe i w którym mogą gromadzić się bakterie. Często ból jest spowodowany nie tylko samym naciskiem paznokcia na tkankę, a przede wszystkim stanem zapalnym, który się wytworzył. Maść nakładamy wedle zaleceń z ulotki.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj preparatów, który znajdziemy w aptekach. To żel na wrastające paznokcie, który ma formę lakieru. Nakładamy go w bardzo wygodny sposób – przy pomocy pędzelka. Żel jest zazwyczaj tańszy od płynów, ponieważ ma mniej skoncentrowany skład. Moim zdaniem jest również najmniej skuteczny, ale wspominam o nim jak o formie pomocniczego leczenia. Jedyną zaletą takiego żelu jest bezpieczna forma nakładania, która nie doprowadzi do zakażenia chorego miejsca.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!