Zanokcica – choroba źle leczonych wrastających paznokci

ZANOKCICA – CHOROBA

W poprzednich wpisach edukowaliśmy czytelników, by nie dokonywali samodzielnego wycinania wrastających paznokci. Z takim problemem powinniśmy się udać do gabinetu podologicznego. Ewentualnie możemy zafundować sobie chwilowe ukojenie, wykonując domowe zabiegi na wrastające paznokcie, o których pisaliśmy tutaj.

Dlaczego nie wolno samemu leczyć wrastających paznokci?

Samodzielne wycinanie wrastającego paznokcia w blisko 90% przypadków doprowadza do poważnych konsekwencji. Jest to zanokcica, czyli choroba źle leczonych paznokci. Zanokcica, czyli tzw. zastrzał to choroba obejmująca wał paznokcia. Dochodzi do niej podczas złego wycięcia paznokcia lub źle wykonanego zabiegu manicure cążkowego. Uszkodzenie opuszka, złe wycięcie paznokcia, skaleczenie skórek wokół paznokci to główne przyczyny zanokcicy.

W przypadku zanokcicy mamy do czynienia z pojawieniem się stanu zapalnego tkanki. Często pojawia się również w momencie uszkodzenia macierzy paznokcia w wyniku samodzielnego wycinania skórek. Określenie „zastrzał” jest potoczne i nie do końca poprawne. Dlaczego? Ponieważ prawdziwy zastrzał to ropień powstały w wyniku ukłucia brudną igłą lub drzazgą.

Dlaczego zanokcica jest groźna?

Zanokcica powoduje wiele groźnych następstw. Przede wszystkim dochodzi do wnikania do organizmu bakterii chorobotwórczych – paciorkowców i gronkowców. Są to niezwykle niebezpieczne bakterie, które doprowadzają najpierw do stanu zapalnego, a następnie do zakażenia.

Zanokcicę możemy dość łatwo rozpoznać. Pierwsze co zauważymy to obrzęk i ból. Jeżeli choroba dosięgła nas po zły wycięciu wrastającego paznokcia, to możemy mieć problem z prawidłowym rozpoznaniem choroby. W końcu obrzęk i ból zauważyliśmy jeszcze przed wycięciem paznokcia, więc teraz będzie nam trudno rozpoznać, czy przypadkiem nie doszło do zanokcicy. Zawsze, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, to powinniśmy się udać do gabinetu podologicznego i okazać nasz przypadek doświadczonemu specjaliście. Pamiętajmy o tym, że każde nieleczone zakażenie w organizmie jest sytuacją zagrażającą naszemu zdrowiu. Dotyczy to zarówno nieleczonych zębów, jak i zakażeń w obrębie paznokcia. W przypadku zanokcicy zauważymy, że dane miejsce jest bardzo tkliwe, a ból może nam towarzyszyć przez większość dnia. Czerwona, opuchnięta skóra może w ciągu nawet jednego dnia zajść ropą. W takiej sytuacji musimy jak najszybciej udać się do lekarza lub gabinetu podologicznego w celu oczyszczenia rany. Najprawdopodobniej będzie konieczne stosowanie miejscowych antybiotyków.

Jak zapobiegać zanokcicy?

Wrastające paznokcie powinny być leczone tylko i wyłącznie w gabinetach podologicznych. Natomiast manicure możemy wykonać samodzielnie w domu, jeżeli odsuwamy skórki tylko patyczkiem drewnianym, a nie wycinamy ich cążkami. Osobiście uważam, że wycinać skórki powinien tylko profesjonalista, czyli w tym przypadku nawet kosmetyczka. Jeżeli pomimo tego czujemy się na siłach, by zrobić to samodzielnie, to wycinajmy skórki bardzo ostrożnie i przed każdym użyciem cążek zdezynfekujmy je.

[Głosów:86    Średnia:2.5/5]
Zanokcica – choroba źle leczonych wrastających paznokci written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.5/5 - 86oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.