Okulistyka pediatryczna — jakie badania oferuje?

Okulistyka pediatryczna

Chociaż badania okulistyczne nie są obowiązkowe, to jak najbardziej są zalecane. Medycy potwierdzają, że dzieci i młodzież powinny podlegać badaniom kontrolnym średnio raz w roku. Tylko dzięki temu udaje się wykluczyć albo rozpoznać różne schorzenia w zakresie narządu wzroku we wczesnej fazie ich rozwoju. To z kolei pozwala na ich skuteczną, szybką i nieinwazyjną eliminację. Jakie badania warto wykonywać w przypadku najmłodszych? Szczegóły poznasz poniższej.

Badania okulistyczne i optometryczne dla dzieci i młodzieży

Okazuje się, że nawet kontrolne badania okulistyczne zawsze warto dopasować wedle indywidualnych potrzeb małych pacjentów. Zapisy do okulisty dziecięcego różnią się, jeśli wykonane mają być tylko kontrolne badania albo kiedy istnieje ryzyko wystąpienia konkretnych chorób narządu wzroku. To okulista na podstawie szczegółowego wywiadu i obserwacji pierwszych objawów decyduje o przeprowadzeniu stosownych badań diagnostycznych. 

W pierwszej kolejności należy wybrać się do poradni okulistycznej albo ortoptycznej na wstępną wizytę u specjalisty. Już na pierwszej wizycie wykonane mogą być badania, dzięki którym możliwa jest:

  • Diagnostyka i leczenie chorób przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, w tym stanów zapalnych, alergicznych, infekcji, jaskry, zaćmy, chorób siatkówki i nerwu wzrokowego.
  • Pełne badanie refrakcji, w tym wysokich wad wzroku i różnowzroczności. Ocena widzenia obuocznego oraz przestrzennego. Ocena akomodacji.
  • Specjalistyczne badanie w kierunku choroby zezowej obejmuje pełne badanie ostrości wzroku i wad refrakcji, diagnostykę i leczenie przedniego i tylnego odcinka oka wraz z  oceną: widzenia obuocznego (badanie konwergencji, fiksacji, widzenia stereoskopowego, korespondencji siatkówek za pomocą synoptoforu), ruchów gałek ocznych, akomodacji, kąta zeza oraz należnymi  badaniami kontrolnymi.
  • Specjalistyczne badania w kierunku niedowidzenia.

Leczenie wad wzroku u najmłodszych

Należy podkreślić, jak ważne są badania kontrolne w zakresie okulistyki pediatrycznej. To właśnie wady widzenia wykryte we wstępnym etapie rozwoju udaje się najszybciej zwalczyć. Co więcej, to właśnie mali pacjenci mają największe szanse na całkowite wyleczenie, cofnięcie się zmian czy zahamowanie ich rozwoju. Ponadto stosuje się wtedy przeważnie nieinwazyjne metody leczenia, w licznych przypadkach jest to w pełni bezpieczna laseroterapia, która nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Wzrok dzieci poprawiany może być również ćwiczeniami ortoptycznymi albo poprzez zaklejanie jednego oka. W każdym przypadku metody tego rodzaju nie wykazują żadnego ryzyka powikłań.  Wady wzroku leczone w okresie dorosłym, bardzo często muszą być już leczone chirurgiczne, a sami medycy nigdy nie dają pełnej gwarancji całkowitego wyleczenia. Leczenie chirurgiczne wiąże się również z licznymi powikłaniami i długą rekonwalescencją. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.