Skuteczne leczenie pękających pięt

Skuteczne leczenie pękających pięt

Problem pękających pięt jest nagminny i to właśnie z nim do podologa zgłasza się większość pacjentów. Dlatego pięty pękają, jak duży dyskomfort powodują i jak pozbyć się tej przykrej dolegliwości, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie w zakresie aktywności fizycznej? Dowiedz się więcej już teraz. 

Pękające pięty — przyczyny 

Przyczyny pękających pięt są różne, a fakt, że skóra na piętach pęka, może być wynikiem co najmniej kilku czynników. Podolodzy uznają, że najczęstszą przyczyną problemów z pękającymi piętami jest nieodpowiednia dieta pacjenta, a przede wszystkim odwodnienie. To wtedy skóra pięt staje się wyraźnie wysuszona i skłonna do pękania pod naciskiem ciężaru całego ciała. 

Co więcej, na dolegliwości związane z pękającymi piętami znacznie częściej narażone są osoby z otyłością i nadwagą oraz kobiety w ciąży, których masa ciała w krótkim czasie znacznie się zwiększa. 

Warto również pamiętać, że do problemu z pękającymi piętami doprowadzają sami pacjenci, na przykład poprzez nieodpowiednią pielęgnację stóp. Noszenie złego obuwia, które ma nieodpowiedniej wkładki, zakładanie skarpetek ze sztucznego, potliwego materiału, zbyt często realizowane zabiegi ścierania zrogowaciałego naskórka albo brak takich zabiegów w ogóle czy stosowanie kremów wysuszających do stóp, to kolejne przyczyny pojawiającego się nagminnie problemu z pękającymi piętami. 

Pękające pięty — objawy  

Zanim jeszcze dojdzie do głębokiego pęknięcia skóry w strefie pięt, te stają się szorstkie i twarde, widoczna jest na nich gruba warstwa martwego naskórka. Jeśli o taki stan nie zadba się należycie, przede wszystkim nie usunie się zrogowaciałej skóry i nie nawilża skóry pięt, te za chwilę zaczną pękać. 

Jak potwierdza podolog, który zajmuje się leczeniem pękających pięt, problem jest poważny, a popękane pięty powodują ogromny ból i uniemożliwiają normalną, komfortową aktywność. Zdarza się, że pęknięcia są na tyle głębokie, iż pacjent nie może chodzić, a w miejscu rany powstają stany zapalne, które są niezwykle trudne, biorąc pod uwagę proces gojenia. 

Leczenie pękających pięt 

Profesjonalnym leczeniem pękających pięt zajmuje się podolog i to właśnie do tego specjalisty należy zwrócić się o pomoc. Niestety, samodzielne działanie może jedynie pogłębić problem albo sprawić, że ten będzie w krótkim czasie nawracał. 

Podolog dobiera kurację pięt, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. Najczęściej stosowane są maści, których zadaniem jest łagodzenie stanu zapalnego, przyspieszenie procesu gojenia się ran i natychmiastowa regeneracja. Maści powinny wykazywać także działanie antybakteryjne oraz przeciwbólowe. 

Co więcej, podolog wykona zabieg złuszczania zrogowaciałego naskórka, w razie potrzeby założy profesjonalne opatrunki. Zaleci również właściwą suplementację oraz dietę, która zniweluje ten problem. Wskaże, które kosmetyki do stóp należy stosować w ramach codziennej pielęgnacji, aby problem z pękającymi piętami zniknął bezpowrotnie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.