Niepłodność a banki komórek rozrodczych

bank-nasienia,-bank-spermy,-bank-komórek-jajowych-1

Niepłodność w ostatnim czasie stale wzrasta – od końca XX w. częstotliwość występowania podwoiła się. Jej przyczyn upatrywać można przede wszystkim w czynnikach genetycznych, hormonalnych i psychologicznych. Niejednokrotnie zdarza się, że powód niepłodności danej pary nigdy nie zostaje wykryty. Czy bank nasienia i komórek jajowych to dobre rozwiązanie w takiej sytuacji? Jak wygląda skorzystanie z takiej opcji?

Problem z zajściem w ciążę – co robić?

Najpowszechniejszymi przyczynami niepłodności są choroby (w tym również przebyte w przeszłości), nieprawidłowości związane z działaniem gonad, a ponadto papierosy, alkohol, nadmierny stres i problemy natury emocjonalno-psychologicznej. Często wystarczy zmienić nawyki czy uregulować hormony, a w wielu przypadkach kłopot z zajściem w ciążę wynika jedynie z nieumiejętnego określania dni płodnych i niepłodnych. Gdy jednak starania o dziecko w ciągu 2 lat nie przyniosą efektu, wtedy konieczne są badania i podjęcie dalszych kroków.

Mimo ogromnych postępów medycyny, wciąż jest wiele par, u których wszelkie dostępne dziś metody leczenia niepłodności zwyczajnie zawodzą. Potrzeba posiadania dziecka jest często bardzo silna, co potęguje frustrację, wywołuje rozpacz, stany załamania, utratę nadziei i poczucie winy. Z pomocą może przyjść wtedy bank spermy lub – w sytuacji, gdy niepłodna jest kobieta – bank komórek jajowych.

Strach przed nieznanym

Nie wszystkie pary są przekonane do tej metody. Otrzymanie komórki rozrodczej od dawcy często wywołuje lęk i niepewność. Warto więc podkreślić, że każdy bank nasienia i komórek jajowych działa w pełnej dyskrecji, a zarejestrowani w nich dawcy i biorcy są w 100% anonimowi. Nie należy więc bać się, że po jakimś czasie osoba, od której otrzymało się komórkę upomni się o dziecko, które urodziło się w wyniku takiego zapłodnienia.

Kolejna obawa związana z bankiem komórek jajowych i spermy dotyczy wszelkich czynników genetycznych i zdrowotnych od strony dawcy. Tu również należy rozwiać wszelkie wątpliwości. Banki nasienia dokładnie sprawdzają takie osoby i przed pobraniem komórek rozrodczych przeprowadzają bardzo szczegółowy proces kwalifikacji.

Wybór dawcy

Para, które zdecydowała się na bank spermy bądź bank komórek jajowych, może mieć wpływ na decyzję, kto będzie dawcą. Nie chodzi tu oczywiście o personalny wybór, a dopasowanie zestawu cech najbardziej odpowiadających przyszłym rodzicom. Banki spermy pomagają w doborze pod względem koloru skóry, włosów, oczu, typu urody, sylwetki czy grupy krwi. Warto na koniec podkreślić, że dawcy działają bezpłatnie. Banki nasienia mogą jedynie wypłacić rekompensatę finansową np. na pokrycie kosztów dojazdu, konieczności brania wolnych dni w pracy itp.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://www.gyncentrum.pl/bank-nasienia-i-komorek-jajowych

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Niepłodność a banki komórek rozrodczych written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.