Wrastające paznokcie to problem nie tylko estetyczny, lecz także zdrowotny. Choć pierwsze objawy są niewielkie – najczęściej jest to zaczerwienienie i obrzęk, to jednak wrastające paznokcie mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Jak rozpoznać wrastające paznokcie?
Tak jak wspomnieliśmy wrastanie paznokci rozpoczyna się od zaczerwienienia i obrzęku. Dolegliwość ta najczęściej dotyka dużego palca u stopy, jednak nie jest to reguła i może objąć także inne paznokcie. Zbagatelizowanie problemu może spowodować nasilenie się objawów, aż do pojawienia się krwawienia i ropnej wydzieliny.
Co powoduje wrastanie paznokci?
Przyczyn wrastania paznokci może być wiele. Jedną z nich jest nieprawidłowy sposób obcinania paznokci. Zbyt mocne zaokrąglanie paznokci powoduje, że mogą one wrastać. Inne przyczyny to między innymi uraz w obrębie paznokcia stopy, noszenie zbyt ciasnego i nieprzewiewnego obuwia, wydłubywanie zanieczyszczeń spod paznokcia ostrym narzędziem.
Sposoby leczenia wrastających paznokci
Jeszcze do niedawna najczęstszą metodą leczenia wrastających paznokci było leczenie chirurgiczne, polegające na zerwaniu części lub całości paznokcia. Obecnie zastosować można inne metody, takie jak kostka Arkady wrocław, klamry ortonyksyjne czy plastyka wałów okołopaznokciowych. Dzięki temu unika się długiego okresu rehabilitacji.
Metoda kostki Arkady
Kostka Arkady wrocław to specjalne urządzenie, w którym zamocowano system specjalnych szpatułek, mających na celu ustawienie paznokcia we właściwej pozycji. Kolejnym krokiem jest zaś utrwalenie właściwej pozycji paznokcia za pomocą akrylu. U kobiet natychmiast po zastosowaniu metody kostki Arkady można położyć żel lub kolorowy lakier na zabezpieczonym paznokciu.
Leczenie wrastających i wkręcających paznokci nie musi być długotrwałe. Niektóre metody, takie jak na przyłlad kostka Arkady w wielu wypadkach dają pożądany efekt już na pierwszej wizycie. W niewielu przypadkach niezbędna jest ponowna korekta w ciągu kilku tygodni od pierwszego zabiegu.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!