Podolog zajmuje się diagnozowanie i leczeniem chorób stóp. Kiedy warto udać się do takiego specjalisty?
Zadbane stopy mogą być naszą wizytówką. Niestety, u niektórych osób na stopach mogą pojawiać się nieestetyczne, bolące zmiany takie jak brodawki, spękania, wrastające paznokcie. W takich przypadkach pomoże nam podolog, który przeprowadza diagnozy i wykonuje specjalistyczne zabiegi podologiczne skupione zarówno na zdrowiu, jak i na estetyce stóp i paznokci.
Podologia jest dziedziną medycyny, która skoncentrowana jest dokładnie na diagnozowaniu na leczeniu chorób stopy oraz stawu skokowo-goleniowego. Z usług podologów często korzystają sportowcy, a także osoby mające problemy natury ortopedycznej, po urazach, z cukrzycą, ale również do podologa może wybrać się każdy, komu zależy na zdrowiu i urodzie stóp.
Ogólnie rzecz biorąc, podolog to specjalista, który w swoim zawodzie łączy kosmetologię, chirurgię oraz ortopedię. Aby zostać podologiem, trzeba zakończyć specjalną edukację – naukę w kierunku kosmetologicznym z działem poświęconym stopom. Podolodzy często doszkalają się, aby zapewniać swoim pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych kuracji.
Kiedy pomoże nam podolog?
Podolog jest w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie w sytuacjach, gdy pacjent ma trudności z samodzielną pielęgnacją oraz leczeniem stóp. Wykonuje specjalistyczne zabiegi, które mają na celu usunięcie defektów i deformacji, a także infekcji dotykających stóp i paznokci.
Wiele osób jednak bagatelizuje te problemy, uważając, że miną same albo wystarczy stosować dostępne w drogeriach kremy lub preparaty punktowe. Niestety, nieodpowiednio prowadzona domowa kuracja jest w stanie dać całkowicie odmienny efekt i pogłębić problemy.
Do podologa powinniśmy udać się wtedy, gdy na stopach widzimy niepokojące, bolesne zmiany, na przykład brodawki, odciski, pęknięcia. Także wizyta u podologa jest wskazana w przypadku wrastających paznokci czy wtedy, gdy zauważamy objawy infekcji.
Zakres usług podologicznych:
- pedicure leczniczy
- leczenie wrastających paznokci z użyciem specjalnych klamer albo metody Arkady
- usuwanie ze stóp odcisków oraz modzeli
- protetyka paznokci po urazach
- usuwanie brodawek wirusowych
- wspomaganie leczenia stopy cukrzycowej
- usuwanie nadmiernych zrogowaceń skóry
- terapia pękających pięt
- dobór dopasowanych wkładek ortopedycznych
W gabinetach podologicznych możemy też wykonać badanie mykologiczne oraz bakteriologiczne, a także inne badania mające na celu diagnostykę chorób stóp i paznokci.
Zabiegi przeprowadzane przez podologów odbywają się zawsze z wykorzystaniem odpowiednio zdezynfekowanych narzędzi – dzięki temu pacjent może mieć pewność, że są one całkowicie bezpieczne i nie ma ryzyka zakażenia się chorobami w gabinecie.
W zależności od problemu podolog może pozbyć się go już w trakcie jednego zabiegu, ale zdarza się, że konieczne jest regularne korzystanie z pomocy specjalisty, na przykład w przypadku wrastających paznokci, infekcji czy też trudno gojących się ran. Podolog również doradzi, jak pielęgnować stopy.
Gdzie skorzystać z usług podologa?
Aktualnie usługi podologiczne dostępne są w wielu gabinetach na terenie całej Polski. Ceny zabiegów zależne są od ich zakresu. Za podstawowy zabieg podologiczny zapłacimy około 100-150 złotych. Zabiegi polegające na rekonstrukcji płytki paznokciowej to zwykle koszt od 50 do 100 złotych, a leczenie wrastającego paznokcia to od około 150 do 300 złotych.
W Krakowie możemy skorzystać z nich w specjalistycznym Centrum Medyczno-Diagnostycznym Prima Med. Podolog pracujący w Centrum zapewnia swoim pacjentom kompleksową i profesjonalną obsługę w diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń.
Podsumowując, jeśli widzisz, że na twoich stopach pojawiły się niepokojące zmiany, które wywołują dyskomfort, a nawet ból, warto udać się do gabinetu podologicznego, w którym będzie można skorzystać z profesjonalnej diagnostyki oraz leczenia na najwyższym poziomie.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!