Jak można udowodnić błąd w sztuce lekarskiej?

błąd w sztuce lekarskiej

Udowodnienie błędu lekarskiego jest utrudnione, jeśli nie mamy skrupulatnie przygotowanej dokumentacji medycznej. Z tego powodu dowiedzenie błędu w sztuce lekarskiej może być trudne. Trzeba wiedzieć, jak się do tego przygotować.

Jak udowodnić błąd w sztuce lekarskiej?

Pacjent, który został pokrzywdzony błędną diagnozą, nieodpowiednim leczeniem, nieprawidłową diagnostyką czy nieodpowiedzialnością szpitala może złożyć do sądu pozew o błąd medyczny. Błędy lekarskie to szeroka kwestia prawna, która jest niezwykle skomplikowana i pełna niuansów, warto więc w tej sprawie wesprzeć się pomocą specjalistów. Błąd w sztuce lekarskiej to temat, którym zajmie się ofn.com.pl, kancelaria, która może pomóc w udowodnieniu błędu medycznego lekarzowi bądź całej placówce medycznej.

Co jest potrzebne do złożenia pozwu o błąd medyczny?

Przy procesie o błąd w sztuce lekarskiej, najważniejsza jest dla nas dokumentacja medyczna, która zawiera w sobie całą historię choroby, wyniki badań lekarskich, przebieg leczenia i tak dalej. Każda placówka medyczna ma obowiązek prowadzić dokumentację medyczną, zdarza się jednak, że informacje w niej zawarte są lakoniczne, bez szczegółów lub nawet sfałszowane, co utrudnia dochodzenie do winy.

Kolejną ważną kwestią jest opinia biegłego lekarza. Opinia zaś jest sporządzana na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta, zatem jeśli nie będzie ona zgodna z prawdą lub mało szczegółowa, opinia może nie być przychylna dla pacjenta.

Jak się przygotować do udowodnienia błędu w sztuce lekarskiej?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, najważniejsze są dokumenty poświadczające o chorobie i przebiegu jej leczenia. Przed złożeniem pozwu należy wykonać kopię całej dokumentacji medycznej, uczulamy na to, żeby to nie była tylko karta informacyjna ze szpitala, a cała dokumentacja medyczna. Warto także zapisać wydatki związane z chorobą, zbierać wszystkie faktury i paragony za konsultacje medyczne, leki czy rehabilitację. Można dodatkowo sporządzić plan wydarzeń przebiegu choroby, uwzględniając w to decyzje lekarza w sprawie leczenia. Przy składaniu pozwu, trzeba pamiętać także o wniosku o przesłuchanie świadków w tej sprawie.

Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej

Jeśli lekarz popełnił błąd medyczny, pacjent może żądać odszkodowania finansowego. Zwykle przybiera ono formę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, odszkodowanie za błąd medyczny, to jest jednak bardziej skomplikowany proces, ponieważ w sądzie trzeba udowodnić, że szkoda pacjenta powstała w wyniku winy lekarza. Niektórzy pacjenci żądają jeszcze renty za to, że ich wydatki medyczne zostały zwiększone z powodu błędu lekarskiego.

Po jakim czasie roszczenia o błąd medyczny ulegają przedawnieniu?

Pozew o błąd w sztuce lekarskiej należy składać dość szybko, ponieważ sprawa ulega przedawnieniu po trzech latach od momentu, w którym pacjent dowiedział się o szkodzie. W przypadku dzieci ten czas jest wydłużony, mogą one złożyć pozew w ciągu dwóch lat od uzyskania pełnoletności. Co znaczy, że rodzice dziecka w praktyce mają 20 lat na to, by złożyć pozew o błąd medyczny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Jak można udowodnić błąd w sztuce lekarskiej? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.