Budowa paznokcia i jego choroby

Budowa paznokcia

Czy zastanawiasz się, dlaczego paznokcie wrastają? Co powoduje towarzyszący temu ból? Aby opowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim poznać budowę paznokcia.

Poznaj budowę paznokcia

Paznokcie, to obok włosów, tzw. przydatek naskórka, który pełni wiele funkcji. Ułatwienie chwytania, ochrona palców, zwiększenie wrażliwości dotykowej, poprawienie zdolności manipulowania drobnymi przedmiotami to główne funkcje paznokci. Jak widać, posiadanie ich to same zalety. Oczywiście tylko wtedy, gdy są zdrowe i rosną poprawnie. Zupełnie inaczej jest w momencie pojawienia się tzw. wrastających paznokci. To nic innego jak wbijanie się płytki w obuszek palca.

Paznokieć składa się z macierzy, blaszki, łoża paznokcia i tkanki okołopaznokciowej. Sama płytka paznokcia rośnie dzięki macierzy, w której produkowane są potrzebne do tego komórki. Płytka, która powstaje, przesuwa się po łożu paznokcia, a gdy dojdzie aż do naskórka opuszki palca, to zaczyna tracić z nim kontakt. W ten sposób powstaje wolny koniec paznokcia. Jeżeli z jakichś powodów (właściwości osobnicze, złe obcinanie paznokci) dojdzie do zmiany toru wzrostu z poprawnego na niepoprawny, to dochodzi do tzw. wrastania paznokcia. Warto wiedzieć, że paznokcie rosną cały czas, ale szybciej u rąk, niż u nóg.

Wrastanie paznokcia najczęściej dotyczy palucha i bardzo często występuje obustronnie. Lubi nawracać, jeśli nie założymy specjalnej klamry na wrastające paznokcie, która poprawia tor wzrostu płytki. Najczęstszym powodem wystąpienia problemu jest noszenie złego (ciasnego) obuwia lub niepoprawne obcinanie płytki. Jak obcinać? Najlepiej na prosto.

Wrastające paznokcie trzeba jak najszybciej leczyć. Wbijanie się płytki w tkankę palca to nie tylko ból, ale realne ryzyko wystąpienia nadkażeń ropowiczych. W najgorszym przypadku może dojść do powstania tzw. dzikiego mięsa, co całkowicie utrudnia chodzenie.

Kiedy udać się do lekarza z chorym paznokciem?

Wrastające paznokcie leczymy w gabinecie podologicznym u lekarza podologa. Należy się do niego zgłosić jak najwcześniej, ponieważ schorzenie postępuje w bardzo szybkim tempie. Warto umówić się na wizytę już wtedy, gdy zauważamy „zły” wzrost paznokcia, zanim jeszcze zaczyna nas boleć. Szybkie podjęcie leczenia jest metodą profilaktyczną, czyli sposobem na uniknięcie bólu.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]
Budowa paznokcia i jego choroby written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.3/5 - 6oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.