Badanie mykologiczne paznokci z grzybicą

wrastający paznokieć

W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie badania mykologicznego, gdy obraz paznokcia jest niejasny. Wykonujemy je również wtedy, gdy grzybica często nawraca lub ma zaawansowane stadium. Pacjenci, którzy nie rozpoczęli leczenia od razu, są w najgorszym położeniu, ponieważ najczęściej doszło do zadomowienia się grzyba. W takim przypadku badanie mykologiczne jest również konieczne.

Na czym polega badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne umożliwia rozpoznanie i zróżnicowanie grzybów. Grzybica może być wywołana przez takie grzyby jak: dermatofity, drożdżaki i pleśniowce lub grzyby tropikalne, czyli przywiezione z innych, egzotycznych krajów. Badanie jest bezbolesne i krótkotrwałe. Lekarz pobiera materiał do badania, czyli zmienioną chorobowo tkankę. Jest to nic innego jak kawałek płytki paznokcia lub skóry, który wystarczy zeskrobać przy pomocy specjalnego narzędzia. Często pobieramy materiał również z okolicy części podpaznokciowej. Następnie zamykamy go w jałowym opakowaniu i w takiej formie wędruje do laboratorium. Tam poddawany jest specjalnej hodowli, by po 4 tygodniach uzyskać wynik z antybiogramem, czyli z wykazem leków, na które grzyb nie jest odporny. W ten sposób można zastosować szybkie, proste i skuteczne leczenie farmakologiczne. Lekarz podolog raczej nie dokonuje samodzielnego doboru leków. Kieruje pacjenta do specjalisty, czyli do dermatologa.

Wynik badania jest ujemny

W niewielu przypadkach może dojść do ujemnego wyniku badania mykologicznego. Co to oznacza? Wtedy wiemy tyle, że obraz kliniczny sugeruje etiologię grzybiczą, a grzybów nie stwierdzono. Taki przypadek zobowiązuje do ponownego powtórzenia badania (max. trzykrotnie).

Co warto wiedzieć przed badaniem mykologicznym?

Pacjenci nie muszą się specjalnie przygotowywać do badania. Najważniejsze jest to, by zakażony grzybicą paznokieć był czysty, czyli nieposmarowany żadnym żelem, lekiem czy kremem do stóp. Jeżeli pacjent już wcześniej rozpoczął leczenie silnymi preparatami przeciwgrzybiczymi, to zaleca się, by ostawił je na okres przynajmniej 7 dni. W ten sposób wynik badania będzie czytelny i miarodajny.

Zalecamy pacjentom, by nie myli chorego palca w dniu badania. Jeżeli nie ma takiej możliwości, bo pacjent zgłosił się do gabinetu po aplikacji kremu do stóp, to w niektórych przypadkach można dokonać delikatnego umycia skóry i palca, jednak nie jest to zalecane.

[Głosów:9    Średnia:3.3/5]
Badanie mykologiczne paznokci z grzybicą written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen3.3/5 - 9oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.