Zasady i rodzaje diet po operacjach zmniejszenia żołądka

Otyłość leczona jest operacyjnie fot. Pixabay.com

Osoby, które zmagają się ze znaczną otyłością, czasem decydują się na operację zmniejszenia żołądka, zwaną również operacją bariatryczną. Zmiana trybu życia po przejściu takiej operacji jest najważniejszym elementem rekonwalescencji, a później całego życia. Mamy tutaj na myśli szczególnie zdrowe odżywianie, oparte na dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w składniki odżywcze, minerały i witaminy. 

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/rodzaje-diet-po-operacjach-bariatrycznych/

Rodzaje diet po operacjach bariatrycznych

W zależności od tego, jaki czas minął od operacji zmniejszenia żołądka, dieta pooperacyjna składa się z pięciu etapów. Każdy z nich ma swoje zasady, skład oraz konsystencję pokarmów.

Dieta płynna

Taki rodzaj żywienia jest rekomendowany pacjentom zaraz po operacji zmniejszenia żołądka. Przede wszystkim ma ona zabezpieczyć organizm przed nadmierną utratą płynów oraz odciążyć żołądek i nie zmuszać go od razu do ciężkiej pracy. Taką dietę należy stosować maksymalnie trzy dni. Nie pokrywa ona bowiem zapotrzebowania organizmu na energię oraz składniki odżywcze. Opiera się głównie najpierw na wodzie mineralnej niegazowanej, herbacie, rumianku, które należy przyjmować ciepłe i pić powoli, małymi łykami.

Dopiero w czwartej dobie pacjent po operacji bariatrycznej może sięgnąć po mocno rozcieńczony kleik, rosół drobiowy lub cielęcy, w kolejnych dobach, jeśli nie ma żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego może wypić mleko i produkty mleczne.

Dieta półpłynna

Kolejnym etapem pooperacyjnego odżywiania jest dieta półpłynna. Pacjent może ją stosować mniej więcej od szóstej doby po operacji. Powoli korzysta z produktów, które można zmiksować i rozdrobnić. Do jogurtu czy mleka może dodać ser biały chudy lub półtłusty, przygotować półpłynny budyń mleczny, zmiksować chude mięso lub białko jajka z zupą jarzynową, bulionem drobiowym lub kleikiem. Warzywa i owoce również mogą już zostać włączone do diety, ważne jednak, aby były ugotowane lub upieczone i koniecznie obrane ze skórki.

Dieta papkowata 

Pokarmy w postaci papek osoba po operacji zmniejszenia żołądka może spożywać w kolejnym etapie. Jedzenie przypomina wówczas swoją konsystencją pokarmy przygotowywane dla niemowlaka. Tutaj już można sięgać po coraz więcej różnorodnych składników. Do diety można dołączyć pasty, pulpety, klopsy mięsne i rybne, puree i musy.

Dieta lekkostrawna jako sposób na życie po operacji bariatrycznej

Jeśli pacjent wykazuje dobrą tolerancję pokarmów papkowatych wskazane jest sięganie po produkty o miękkiej konsystencji. Jedzenie powinno być przygotowywane w wodzie lub na parze, ewentualnie piec w piekarniku lub na grillu. Ważne, aby nie spożywać produktów smażonych. Następnie taka dieta po około 6 tygodniach od stosowania przechodzi płynnie w dietę ubogoenergetyczną. Na tym etapie można sięgać już po wszystko, co nie zawiera tłuszczów trans i cukrów prostych.

Zobacz też: http://www.beautypoint.pl/jakie-powiklania-zdrowotne-powoduje-otylosc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.