Wszelkie zmiany skórne są dla nas sygnałem, że w naszym organizmie właśnie zaczyna się coś dziać. Co konkretnie? O czym może świadczyć wysypka, pieczenie, łuszczenie i świąd skóry? Na co należy być uważnym? Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/swedzenie-skory-co-oznacza/
Skóra – czym ona właściwie jest?
Składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Określana jest mianem powłoki wspólnej, a u dorosłego człowieka zajmuje około 2 metrów kwadratowych. Bierze udział w regulacji temperatury ciała, jest odpowiedzialna za ochronę naszych narządów wewnętrznych przed czynnikami z zewnątrz, reguluje gospodarkę tłuszczową, witaminową i wodno-elektrolitową. Jeśli skóra swędzi, to znak, że niektóre z tych czynności mogą być zaburzone.
Co może oznaczać swędzenie skóry?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, swędzenie skóry jest dla nas sygnałem alarmującym, że coś w naszym organizmie może iść nie tak.
Łupież
Jeśli swędzi nas skóra głowy, to proste przypuszczenie może okazać się prawdziwe. Zwłaszcza gdy jakiś czas później na ubraniach zaczynamy dostrzegać białe płatki. Łupież może być pospolity – łatwiejszy do pokonania lub tłusty – związany z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Pozbycie się tego drugiego nie będzie już takie proste. Z łupieżem rozprawiamy się albo za pomocą odpowiednich szamponów, albo domowymi sposobami.
Nieprawidłowa praca tarczycy
Ciągłe zmęczenie, senność, niska temperatura ciała, ale także tkliwa, bardzo sucha i swędząca skóra to m.in. objawy niedoczynności tarczycy. O niedoczynności świadczy również nadmierne wypadanie włosów. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność konieczna jest do zdiagnozowania przez lekarza endokrynologa. Objawów nieprawidłowo pracującej tarczycy nie należy lekceważyć.
Atopowe zapalenie skóry
Jednym z pierwszych jego objawów jest właśnie swędzenie skóry. Swędzeniu towarzyszą zmiany skórne – wysypki, na zgięciach łokci, kolan, na szyi i twarzy. AZS jest chorobą przewlekłą. Odpowiada za nią uwarunkowana genetycznie nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na określone przeciwciała. AZS wymaga stałej opieki dermatologa, przyjmowania leków i wyjątkowej dbałości o skórę.
Zobacz też: http://www.beautypoint.pl/dlaczego-witamina-a-jest-nam-niezbedna-do-zycia-i-jakie-ma-wlasciwosci/
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!