Problem wrastających paznokci dotyczy sporej części naszego społeczeństwa. Szczególnie widać to w naszym gabinecie. Pacjenci odwiedzają nas po raz pierwszy najczęściej wtedy, gdy wrastające paznokcie zaczynają ich uwierać. Bardzo często trafiają do nas zaraz po wyjściu z salonu kosmetycznego, ponieważ dobre kosmetyczki potrafią bardzo wcześnie zdiagnozować rozwijający się problem. Warto wspomnieć, że salony kosmetyczne mogą zaoferować jedynie wygładzenie naskórka, wyrównanie długości płytki paznokcia i pomalowanie go. W naszym gabinecie podologicznym możesz liczyć na o wiele więcej.
Jak uniknąć wrastania paznokcia?
Najczęściej do wrastania paznokci przyczyniamy się sami. Zdecydowanie rzadziej powodem wystąpienia tego schorzenia są czynniki genetyczne. Każdy z nas może efektywnie ograniczyć ryzyko wrastania paznokcia, przestrzegając zaledwie kilku zasad.
1. Zadbaj o swoje obuwie
Najważniejszą kwestią w profilaktyce wrastania paznokci jest dobór odpowiedniego obuwia. Buty muszą być przede wszystkim wygodne i odpowiednio dopasowane do kształtu i wielkości naszej stopy. Osoby mające tendencję do wrastania paznokci powinny zwrócić szczególną uwagę na to, jak but układa się w okolicy dużego palca. W pozycji spoczynkowej nie powinien uwierać ani bezpośrednio dotykać boków palca. Najlepiej wybierać wygodne, przewiewne, skórzane buty, które dostosowują się do kształtu stopy.
2. Nie wycinaj samodzielnie skórek
Wycinanie skórek wokół paznokci może przynieść więcej szkód niż pożytku, szczególnie wtedy, gdy nie posiadamy w domu odpowiednich narzędzi i preparatów zmiękczających. Skórki otaczają wał paznokciowy, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie macierzy paznokcia. Przypadkowe uszkodzenie macierzy, które często zdarza się podczas samodzielnego usuwania skórek ostrym narzędziem, prowadzi do deformacji rosnącego paznokcia, który niewłaściwie ukształtowany może zacząć wrastać w fałd skóry.
zdjęcie przedst. budowę paznokcia zawierające oznaczenia: macierz paznokcia, skórki (oskórek)
2. Nie usuwaj brudu zalegającego pod paznokciami przy pomocy np. nożyczek
Usuwanie brudu spod paznokci przy pomocy ostrych nożyczek może również doprowadzić do uszkodzeń paznokcia. Do tego zabiegu najlepiej użyć szczoteczki do rąk lub metalowej, cienkiej końcówki od pilniczka. Decydując się na tę drugą opcję, należy pamiętać, by oczyszczanie wykonywać powoli i delikatnie oraz by nie „wpychać” pilnika za daleko pod płytkę paznokcia.
3. Nie obcinaj paznokcia na „półokrągło”
Większość z nas ma tendencję do obcinania paznokci u stóp na „półokrągło”. Z rozmów z moimi pacjentami doszłam do wniosku, że istnieje klika powodów, dla których decydujemy się właśnie na taki kształt paznokcia. Pierwszym winowajcą jest przyzwyczajenie zaczerpnięte z obcinania paznokci u rąk. Ani stopy, ani dłonie nie powinny być w ten sposób obcinane, chociaż budowa paznokci u rąk jest nieco inna i w tym przypadku takie obcięcie często nie skutkuje wrastaniem paznokcia. Kolejnym powodem, o którym wspominały mi moje pacjentki jest estetyka. Niektóre Panie uważają, że mają zbyt szerokie płytki paznokcia i właśnie w ten sposób chcą je optycznie zwęzić. Takim osobom mam do zaproponowania ciekawą alternatywę – odpowiednie malowanie paznokci, gdzie lakier nie pokrywa całej płytki paznokcia, tylko jej środek (lakier nie przylega do wałów bocznych paznokcia).
zdjęcie przedst. budowę paznokcia zawierające oznaczenia: macierz paznokcia, wał boczny paznokcia
4. W razie bólu paznokcia udaj się natychmiast do gabinetu podologicznego
W kwestii leczenia wrastających paznokci czas ma bardzo duże znaczenie. Zaniedbanie problemu wiąże się z koniecznością chirurgicznego wycięcia paznokcia, które nie jest przyjemne i wymaga rekonwalescencji. Nawet najmniejszy i krótkotrwały ból palca spowodowany wbijaniem się płytki paznokcia w skórę, powinien zmobilizować Cię do odwiedzenia naszego gabinetu. Paznokcie, które już zaczęły wrastać, same się nie wyleczą. Wręcz przeciwnie, pozostawienie ich samym sobie doprowadza o tego, że problem się pogłębia.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!