Nasza wiedza na temat uzależnienia od alkoholu cały czas się poszerza. Jeszcze nie tak dawno mało kto dawał wiarę, że nadużywanie substancji psychoaktywnej może wynikać z choroby psychicznej. Wiele osób zakładało, że częste picie jest dowodem na słabość charakteru oraz każdorazowo stanowi wynik świadomej decyzji. Z tego powodu techniki stosowane podczas terapii tego typu schorzeń nie zawsze uwzględniały ich naturę. Dzisiaj mamy świadomość, że nie da się usunąć objawów nałogu bez wnikania w jego przyczynę. Wśród metod leczenia alkoholizmu znajdziemy więc głównie psychoterapię, która pozwala na rozbrojenie mechanizmów uzależnienia, zmianę destrukcyjnych schematów myślowych i przekonań oraz nabycie nowych, zdrowszych strategii radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Detoksykacja
Pierwszą metodą leczenia alkoholizmu, jaka zwykle zostaje zastosowana po przybyciu pacjenta do ośrodka, jest detoks, czyli usunięcie substancji psychoaktywnej z organizmu. Należy pamiętać, że alkohol jest trucizną, która negatywnie wpływa na każdy aspekt funkcjonowania naszego ciała. I o ile jego umiarkowane, okazjonalne spożywanie nie jest dla nas niebezpieczne, to długotrwałe nadużywanie tego środka zaburza zarówno pracę mózgu, jak i innych narządów (takich jak wątroba czy żołądek). Przykre objawy zespołu abstynencyjnego mogłyby skutecznie odciągnąć myśli pacjenta od proponowanych oddziaływań psychoterapeutycznych. Zanim zostaną one wdrożone, stosuje się więc odtrucie, podczas którego specjaliści dbają o komfort i bezpieczeństwo poddawanej mu osoby, pomagają jej w uzupełnianiu płynów, minerałów i witamin, a w niektórych przypadkach również podają niezbędne środki farmakologiczne, np. leki przeciwpadaczkowe lub nasenne.
Gdzie leczyć alkoholizm?
Podstawowe metody leczenia alkoholizmu to terapia zamknięta oraz ambulatoryjna. Ta pierwsza odbywa się w ośrodku, w którym pacjenci spędzają całą dobę, wspólnie jedząc, wypoczywając oraz uczęszczając na zajęcia. Dzięki takiej formie leczenia mają okazję zmienić środowisko, odciąć się od bodźców mogących stanowić pokusę (np. miejsc, w których spożywali alkohol lub „kolegów od kieliszka”), a także uczestniczą w wielogodzinnych spotkaniach terapeutycznych odbywających się każdego dnia, co przyspiesza pojawienie się efektów kuracji. Terapia ambulatoryjna jest zaś propozycją dla tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą zmienić miejsca zakwaterowania na czas leczenia. Do wyboru mamy spotkania z psychoterapeutą, wizyty na oddziale dziennego pobytu, grupy wsparcia oraz mityngi Anonimowych Alkoholików. Warto połączyć ze sobą kilka z wymienionych metod leczenia alkoholizmu, by działać bardziej kompleksowo i zwiększyć swoje szanse na sukces terapeutyczny.
Psychoterapia jako metoda leczenia alkoholizmu
Podstawą terapii uzależnień jest, oczywiście, psychoterapia. Zwykle równolegle prowadzi się dwie jej formy: indywidualną oraz grupową. Spotkania sam na sam ze specjalistą dają choremu większe pole do otworzenia się, mówienia o prywatnych sprawach i trudnych emocjach. Terapeuta ma zaś szansę skupić się na pojedynczej osobie i maksymalnie dostosować wykorzystywane techniki do jej potrzeb. Z kolei sesje grupowe to szansa na uzupełnienie deficytów w zakresie umiejętności społecznych. Alkoholikom często brakuje asertywności, pewności siebie, empatii oraz zdolności do nawiązywania i utrzymywania zdrowych relacji nieopierających się na wspólnym piciu. Terapia grupowa to doskonała sposobność do trenowania tych zdolności, nawiązania nowych przyjaźni, a także czerpania od siebie nawzajem inspiracji i nadziei. Dodatkowo członkowie grupy często pomagają sobie wzajemnie w przypadku wystąpienia ryzyka nawrotu.
Przeczytaj też: Gdzie na odwyk alkoholowy?
Uzupełniające metody leczenia alkoholizmu
Nałóg to choroba o złożonej etiologii. Jedynym sposobem na jego pokonanie jest więc zastosowanie wielu różnych metod leczenia alkoholizmu, w tym również tych mniej szablonowych. Bardzo ważnym elementem pobytu w ośrodku jest nauka asertywności, która jest niezbędna do stanowczego odmawiania alkoholu po opuszczeniu placówki. Oprócz treningów umiejętności społecznych istotne są wykłady terapeutyczne, które realizują założenia psychoedukacji. Pacjenci dowiadują się, na czym polega ich zaburzenie, jak wpływa na ich życie oraz jak mogą z nim walczyć. Dodatkowo chorzy kształtują nowe zainteresowania, prowadzą zdrowy tryb życia, uprawiają sport oraz są poddawania filmoterapii i arteterapii, która pomaga im w ekspresji emocji.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!