Lista najczęstszych chorób stóp

Lista najczęstszych chorób stóp

Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy, jak złożoną częścią ciała jest nasza stopa. Mimo swej niewielkiej powierzchni, składa się aż z 26 kości i ponad 100 mięśni. Niestety każda z jej części jest narażona na uraz i chorobę. W tym artykule dowiesz się, jakie są najczęstsze choroby stóp i jak można im zaradzić.

Jakie są najczęstsze choroby stóp?

Stopy to część ciała używana przez człowieka no co dzień, przez co nawet drobne urazy i choroby są tak uciążliwe. Niewielki ich ból może utrudnić poruszanie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp, o czym doczytasz na penicylina.pl/choroby-stopy-jak-zapobiegac-popularnym-schorzeniom-stop/. Takie metody zapobiegawcze mogą pomóc uniknąć uciążliwych problemów ze stopami. Poniżej przedstawiamy kilka częstych przykładów chorób tych części ciała.

1. Grzybica paznokci

Jedną z częściej spotykanych chorób stóp jest grzybica paznokci. Zazwyczaj zaraża się nią na basenach lub szatni. Można ją łatwo przeoczyć, ponieważ jej początkowe fazy charakteryzują się jedynie żółtymi plamami na płytce. Jednak choroba ta nie jest tak łagodna, jak mogłoby się wydawać, i należy jak najszybciej zacząć leczenie paznokcia, ponieważ po pewnym czasie chora płytka zaczyna się kruszyć i deformować. Należy pamiętać, że używanie środków antygrzybiczych nie może polegać na nieregularnym nakładaniu specyfiku, ponieważ grzybica jest chorobą, której trudno się pozbyć i często wraca nawet po kilku miesiącach.

2. Haluksy na stopach

Haluksy to zniekształcenie stóp, które polega na dużym odchyleniu palucha na zewnątrz. Zazwyczaj schorzenie to dotyka kobiet, ponieważ mają delikatniejsze stopy niż płeć męska oraz przez zbyt częste korzystanie z butów na obcasie. Choć charakterystycznym objawem haluksów jest zniekształcenie stopy, to za najbardziej dokuczliwy uważany jest ból spowodowany odchyleniem palucha.

3. Dna moczanowa

Przyczyną dny moczanowej jest przekroczenie poziomu kwasu moczowego w organizmie. Skutkuje to bólem stawów, czasem także gorączką czy dreszczami. Zazwyczaj wywołuje również zapalenie palucha, rzadziej również kolan, barków lub pozostałych stawów. Napady dny moczanowej mogą zostać wywołane niewłaściwą dietą, spożywaniem alkoholu lub intensywnym wysiłku fizycznym.

4. Płaskostopie

Kolejnym zniekształceniem stóp, którego nie należy lekceważyć, jest płaskostopie. To nieprawidłowe ich obniżenie powodujące spłaszczenie ich wewnętrznego łuku, czego skutkiem może być całkowite przyleganie stóp do podłoża.

Leczenie płaskostopia zazwyczaj polega na ćwiczeniach stóp, czyli chodzeniu boso, na placach lub piętach, po nierównych powierzchniach. Można także stosować wkładki ortopedyczne. Leczenie tego schorzenia jest bardzo ważne, ponieważ skutkiem płaskostopia może być niewłaściwe ułożenie całego ciała.

5. Neuropatia cukrzycowa

Na tę chorobę najbardziej narażone są osoby mające cukrzycę. Jest to u nich najczęściej spowodowane uszkodzeniem nerwów przez wysoki poziom krwi i zaburzenia krążenia. Skutkiem neuropatii cukrzycowej może być brak czucia i utrata wrażliwości skóry, a także mogą pojawić się trudno gojące rany. Jeśli chory zlekceważy objawy, może to doprowadzić do deformacji stóp, opuchlizny, a nawet martwicy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Lista najczęstszych chorób stóp written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.