Kolonoskopia – przygotowanie do badania kolonoskopii

Kolonoskopia

Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polaków. Nieocenionym narzędziem w jego wykrywaniu jest kolonoskopia – badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalające na wczesne zdiagnozowanie zmian, uniknięcie poważniejszej operacji i całkowite wyleczenie. Czym jest kolonoskopia? Podajemy wskazania do wykonania zabiegu i podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to podstawowe badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas badania lekarz przy pomocy wprowadzonego przez odbyt endoskopu dokonuje oceny wewnętrznej powierzchni ścian jelita grubego i stopnia zaawansowania ewentualnych zmian. W razie potrzeby ma także sposobność na pobranie materiału do badania histopatologicznego i wykonanie drobnych zabiegów, takich jak usunięcie polipów, zatamowanie krwawienia czy poszerzenie zwężeń jelitowych. Kolonoskopia przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwa od około 20 do 40 minut.

Wskazania do wykonania kolonoskopii

Kolonoskopia wykonywana jest w celu profilaktyki, diagnozy i wyleczenia schorzeń jelita grubego. W razie wskazań może także obejmować końcowy odcinek jelita cienkiego. Skierowanie na badania otrzymują przede wszystkim pacjenci z podejrzeniem nowotworu jelita grubego, krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub w przypadkach zaobserwowanej świeżej krwi w kale. Wskazaniem do kolonoskopii mogą być także zaburzenia rytmu wypróżniania, niewyjaśniona niedokrwistość, utrata masy ciała lub silne bóle brzucha. Badanie zlecane jest także w celu usunięcia polipów i ciał obcych z przewodu pokarmowego oraz w charakterze profilaktycznym w przypadku osób narażonych na pojawienie się nieswoistego zapalenia jelit. Jeśli z kolei chcesz dowiedzieć się, jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa, odwiedź stronę  http://chojnow.pl/news/news/view/id/10918.

Kolonoskopia – przygotowanie do badania kolonoskopii

Aby badanie pozwoliło na dokładną obserwację wnętrza jelita grubego i trafną diagnostykę, konieczne jest podjęcie przez pacjenta odpowiednich działań. Przygotowanie do badania kolonoskopii sprowadza się przede wszystkim do dokładnego opróżnienia jelita z treści pokarmowych. Na 3 dni przed badaniem, konieczne jest przejście na dietę ubogoresztkową lub płynną, natomiast w przeddzień rozpoczęcie przyjmowania doustnych preparatów przeczyszczających. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem, który oprócz przepisania odpowiednich medykamentów, zweryfikuje listę przyjmowanych dotychczas leków i suplementów. Najczęściej zaleca się odstawienie żelaza i środków antyagregacyjnych. W razie występowania chorób przewlekłych należy bezwzględnie poinformować o tym lekarza.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.