Leczenie bezdechu sennego różni się w zależności od rodzaju i stadium choroby. Nieraz wystarczy zredukowanie masy ciała przez pacjenta, innym razem konieczny jest zabieg laryngologiczny bądź tzw. terapia CPAP. Jakie są sposoby leczenia tego schorzenia? Jak wygląda terapia bezdechu sennego?
Bezdech senny – charakteryzujący się m.in. głośnym chrapaniem, dusznościami w nocy i sennością za dnia – może mieć zróżnicowane podłoże. Z tego względu także sposoby jego leczenia przybierają liczne formy. Jak radzić sobie z bezdechem sennym?
Od otyłości po polipy – przyczyny bezdechu sennego
Wyróżniamy trzy rodzaje bezdechu sennego – obturacyjny, centralny i mieszany. Przy bezdechu obturacyjnym – występującym w 99 proc. przypadkach – złapanie oddechu jest niemożliwe wskutek ograniczenia bądź całkowitego zamknięcia drożności dróg oddechowych. Przyczyną tego mogą być np. wiotkie mięśnie podniebienia, polipy lub skrzywiona przegroda nosowa, a także… otyłość, picie alkoholu przed snem i palenie papierosów.
Centralny bezdech senny pojawia się niezwykle rzadko i występuje w przypadku, gdy mózg nie wysyła sygnału do mięśni by wziąć oddech. Podłożem tego rodzaju są zazwyczaj choroby związane z niewydolnością serca bądź układu nerwowego.
Bezdech mieszany zawiera natomiast elementy bezdechu obturacyjnego i centralnego.
Terapia CPAP czy zabieg laryngologiczny? Sposoby leczenie bezdechu
Gdy choroba jest w początkowym stadium, pacjentowi może pomóc nawet niewielka zmiana trybu życia: zredukowanie masy ciała, przyjmowanie odpowiedniej pozycji w czasie snu, unikanie spożywania alkoholu – zwłaszcza przed snem – i nie objadanie się przed snem. Nieraz stosuje się także zabieg laryngologiczny, który ma na celu usunięcie przeszkody blokującej swobodny przepływ powietrza.
Postać umiarkowana lub ciężka wymaga już jednak wdrożenia terapii CPAP. Polega ona na zastosowaniu w nocy urządzenia wtłaczającego powietrze do płuc pacjenta przez ściśle dopasowaną maskę.
Dzięki urządzeniu CPAP likwiduje się chrapanie i bezdechy, przywraca prawidłową strukturę snu i właściwe dotlenia organizm. Ponadto, znikają także dzienne objawy bezdechu takie jak nadmierna senność, znużenie, problemy z pamięcią i koncentracją.
Aparaty CPAP dostosowywane są do potrzeb konkretnego pacjenta. Tzw. auto CPAP pozwala rozróżnić poszczególne fazy oddechu i automatycznie dostosowuje ciśnienie do aktualnego oporu górnych dróg oddechowych, z kolei tzw. BiPAP odróżnia fazę wdechu od wydechu przez co zmienia odpowiednio ciśnienie i – w rezultacie – zwiększa komfort snu. Sprawdź jedną z masek do terapii bezdechu na stronie producenta Philips Healthcare. https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/maski/dreamwear
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!