Niedoczynność tarczycy to bardzo powszechne schorzenie, które każdego roku diagnozowane jest u coraz większej ilości kobiet i mężczyzn. Spowodowane jest niedostatecznym stężeniem hormonów tarczycy i powoduje liczne dolegliwości, które potrafią znacząco obniżyć jakość życia. Co warto wiedzieć o niedoczynności tarczycy i do jakiego lekarza się zgłosić, podejrzewając charakterystyczne objawy?
Niedoczynność tarczycy – jak się objawia?
Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w organizmie każdego człowieka – położonym przed tchawicą, w dolnej części szyi. Odpowiedzialna jest za produkcje hormonów tarczycy, które odpowiedzialne są za regulowanie wielu procesów życiowych. Jeżeli tarczyca z jakiegoś powodu produkuje mniej hormonów niż jest potrzebne do funkcjonowania organizmu, stwierdza się schorzenie nazywane niedoczynnością tarczycy. Na chorobę tę o wiele częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.
Jaki są najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy? Chociaż niekiedy przebiega ona niemal bezobjawowo – nazywana jest wtedy subkliniczną – to zazwyczaj objawia się na wiele sposobów. Chorzy często skarżą się na przybieranie na wadze, duszności, sztywność mięśni, zaparcia czy obolałe stawy. Może towarzyszyć im osłabiona pamięć, bóle głowy, ciągłe uczucia zimna oraz trudności z koncentracją. Nierzadko objawem jest także wypadanie włosów oraz przesuszanie się skóry – szczególnie na łokciach, kolanach i stopach.
Diagnoza i leczenie
Przy występowaniu objawów świadczących o chorobie, konieczne jest umówienie się na konsultacje ze specjalistą. Schorzeniami tarczycy zajmuje się endokrynolog Warszawa, który najczęściej zleca niezbędne badania, a następnie proponuje leczenie. Aby postawić diagnozę poleca się przeprowadzanie badań hormonalnych z krwi – głównie stężenia TSH. Często polecane jest też wykonanie USG tarczycy. Po potwierdzeniu występowania choroby, lekarz próbuje ustalić, jaka jest jej przyczyna – pomocne przy tym okazuje się oznaczenie przeciwciał, które mogą świadczyć o autoimmunologicznym charakterze schorzenia. Leczenie niedoczynności tarczycy najczęściej polega na dożywotnim przyjmowaniu hormonów tarczycy, które dobrane są indywidualnie do przypadku. Po przywróceniu ich normalnego poziomu zauważa się znaczną poprawę samopoczucia chorych. Jeżeli lekarz stwierdzi, że problemy spowodowane są niedoborem jodu, podaje się odpowiednie suplementy pod nadzorem lekarza. W większości przypadków niedoczynność tarczycy jest chorobą nieuleczalną, która, gdy jest odpowiednio kontrolowana pozwala na jakościowe życie.
Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!