Choroby paznokci

choroby-paznokci

Każdy z nas marzy o zadbanych, estetycznie prezentujących się paznokciach. Stanowią one wizytówkę naszych dłoni i są ich niezaprzeczalną ozdobą. Dbałość paznokci powinno się rozpocząć od zapewnienia im dobrej kondycji. Żadne zabiegi, ani manicure, ani pedicure nie pomogą, jeśli płytki paznokci będą nosiły na sobie ślady chorób, różnego rodzaju schorzeń. Kiedy paznokcie stają się cienkie, łamliwe, do tego pojawiają się odbarwienia i przebarwienia, to trudno wykonywać na nich jakiekolwiek zabiegi upiększające. Nie należy nigdy dopuścić do stanów chorobowych, bowiem lepiej jest stosować profilaktykę, aniżeli leczyć różnego rodzaju przypadłości.

Często występujące choroby paznokci

* Łuszczyca paznokci – to choroba o charakterze przewlekłym, u podłoża, której leżą stany zapalne. Często występuje u osób, które również cierpią na łuszczycę skóry. Jest niestety nieuleczalna i nie do końca poznano jej przyczyny, jednak zazwyczaj wskazuje się na czynniki genetyczne, zaburzenia w obrębie układu odpornościowego, zażywanie leków, stres, picie alkoholu. Na skutek choroby dochodzi do szybkiego namnażania się komórek naskórka, przy czym proces ich łuszczenia nie przebiega prawidłowo. Konkretniej wygląda to tak, że podczas tworzenia się nowego naskórka, stare komórki nie nadążają z łuszczeniem się i tym samym powodują powstawanie zgrubień, płatów skórnych. Dermatolodzy określają łuszczenie się paznokci – naparstkowaniem, a polega ono na powstawaniu nieładnie wyglądających zgrubień, niczym na naparstku krawieckim.

* Onycholiza jako objaw łuszczycy paznokci

Polega na odwarstwianiu się płytek paznokci, na skutek czego często pojawiają się żółte plamy (tzw. olejowe). Zaawansowana forma może doprowadzić do dystrofii płytek, czyli innymi słowy do ich zniszczenia.

* Grzybcia paznokci

Diagnoza przebiega niezwykle szybko, wymaga konsultacji specjalistycznej. Jest to choroba zakaźna i łatwo się przenosi. Z tego powodu nie zaleca się chodzenia na boso w przestrzeniach użyteczności publicznej, bowiem grozi to zarażeniem się. Na skutek tego grzyby z rodziny dermatofitów atakują płytki paznokci. Paznokcie zaczynają grubieć i pojawiają się na nich przebarwienia. Później dochodzi do kruszenia i niszczenia płytki, dlatego szybko trzeba zastosować odpowiednie leczenie.

Istnieje wiele innych groźnych i uciążliwych chorób, takie jak na przykład: Szponowatość, zanokcica czy Koilonychia – niedobór witamin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Choroby paznokci written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.