W jaki sposób sprawdzić płodność?

test-na-płodność,-jak-sprawdzić-płodność,-badanie-płodności-(1)

Jak powszechnie wiadomo ocena płodności jest kluczowym elementem świadomego planowania potomstwa. W dzisiejszych czasach bez żadnego większego problemu możemy wykonać specjalistyczne badanie płodności, dzięki któremu dowiemy się jakie są nasze szanse na potomstwo. Mowa tutaj między innymi o badaniach hormonalnych, które wykonywane są z krwi, jak i również o badaniach ultrasonograficznych i genetycznych. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się jak sprawdzić płodność.

Płodność u kobiet

Kobiety rodzą się zawsze z określoną liczbą komórek jajowych, które tak naprawdę są niczym innym jak tzw. „rezerwą jajnikową”. Pamiętać należy jednak o tym, że pula ta jest zmienna. Z każdym kolejnym cyklem zapas jajeczek stopniowo się kurczy. W dużej mierze związane jest to właśnie ze spadkiem płodności kobiet, które zauważalne jest zwłaszcza po 30-tym roku życia. Kobiety najczęściej decydują się na badanie płodności, gdy mają problemy z poczęciem potomka.

Specjalistyczne badania hormonalne

Podstawowy test na płodność to przede wszystkim specjalistyczne badanie hormonalne. Jak powszechnie wiadomo najważniejszymi hormonami płodności u kobiet są FSH, LH i AMH. W badaniach hormonalnych dokładnie sprawdza się stan rezerwy jajnikowej, a dokładniej mówiąc poziom hormonów FSH i AMH. Badanie pozwala ustalić nie tylko ile pozostało jeszcze komórek jajowych, ale również stan ich jakości. Specjalistyczne badania hormonalne są najlepszym rozwiązaniem przede wszystkim dla tych kobiet, które pomimo regularnej menstruacji mają problem z zajściem w ciążę. Bardzo wielu lekarzy zleca przeprowadzenie badania u kobiet z podejrzeniem zespołu policystycznych jajników.

Badanie płodności u mężczyzn

Podstawowym badaniem na niepłodność u mężczyzn jest oczywiście badanie nasienia. Badanie te w dużym skrócie polega na ocenieniu jakości męskiego nasienia. Pod uwagę brana jest ogólna ilość plemników w spermie, szybkość poruszania plemników, budowa oraz kolor. Pamiętać należy jednak o tym, że żaden test na płodność nie przynosi odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jaka jest przyczyna problemu z zajściem w ciąże. Jeżeli badania wyjdą negatywnie to para kierowana jest na bardziej zaawansowane badania, dzięki którym można dokładnie ustalić przyczynę problemu. Bardzo często w tym celu wykonuje się specjalistyczne badania genetyczne. Leczenie niepłodności jest możliwe, dlatego też nigdy nie można się poddawać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
W jaki sposób sprawdzić płodność? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.