Termometr bezdotykowy czy elektroniczny – który wybrać?

Termometr bezdotykowy czy elektroniczny – który wybrać?

Termometr to obowiązkowy element wyposażenia w każdym domu. To właśnie po niego sięgamy, gdy dopada nas złe samopoczucie i często to właśnie jego wskazania powodują, że udajemy się do lekarza. Nowoczesne termometry są znacznie praktyczniejsze od swoich rtęciowych, dziś już niedostępnych poprzedników. Który z nich będzie lepszy – bezdotykowy czy elektroniczny?

Dlaczego warto sięgnąć po jeden z nowoczesnych termometrów?

Klasyczne termometry wypełnione rtęcią to już przeszłość – dziś ich miejsce zajęły szklane termometry wypełnione galinstanem, czyli substancją zupełnie nietoksyczną. Jednak również one ze względu na szklaną obudowę i długi, kilkuminutowy czas pomiaru, nie należą do najchętniej wybieranych. Zdecydowanie wypierają je termometry bezdotykowe oraz elektroniczne.

Nowoczesne termometry są odporne na uszkodzenia i nietłukące, pozwalają szybko uzyskać wynik pomiaru, a wyświetlają go na czytelnych wyświetlaczach. Najczęściej zakończenie pomiaru jest w nich sygnalizowanie dźwiękiem. Są ekologiczne i przeznaczone dla osób w każdym wieku. W czym jednak tkwi różnica pomiędzy modelami bezdotykowymi a elektronicznymi?

Termometry elektroniczne

Termometry bezdotykowe – cechy charakterystyczne

Główną właściwością termometrów bezdotykowych, która odróżnia je od wszystkich pozostałych modeli, jest możliwość dokonania pomiaru bez kontaktu z ciałem. Wiąże się z tym szereg dodatkowych korzyści – termometr bezdotykowy jest bardzo higieniczny i chroni przed przenoszeniem infekcji, a ponadto umożliwia sprawne wykonanie pomiaru nawet u dzieci. Działanie termometru bezdotykowego pozwala również do minimum skrócić czas pomiaru – nawet do 1 s – co stanowi kolejną ważną zaletę tego typu akcesorium.

Urządzenie bezdotykowe są więc niezwykle wygodne w użytku. Sprawdzą się nie tylko w przypadku najmłodszych domowników, ale też pozostałych członków rodziny. Co więcej, ich właściwości powodują, że można stosować je nawet w placówkach medycznych, np. w szpitalach. Poszczególne modele termometrów bezdotykowych różnią się od siebie konkretnymi parametrami, m.in. zakresem pomiaru, odległością od ciała, w jakiej można mierzyć temperaturę, oraz przybliżoną dokładnością pomiaru.

Termometry bezdotykowe

Termometry elektroniczne – czym różnią się od bezdotykowych?

Termometr elektroniczny mierzy temperaturę pod pachą, w ustach lub w odbycie. W zależności od miejsca pomiaru odczyt temperatury może trwać krócej lub dłużej – zwykle waha się w granicach 8-90 s. Podobnie jak w przypadku termometrów bezdotykowych, różne modele mogą różnić się także zakresem pomiarów i zwykle mają bardzo dużą dokładność – ok. 0,1°C. Termometry elektroniczne są też najczęściej wodoodporne.

Termometry elektroniczne nie ustępują więc modelom bezdotykowym pod względem precyzji pomiaru, a pod względem potrzebnego do jego wykonania czasu są zaledwie nieznacznie gorsze. Mimo że w niektórych sytuacjach mogą być też mniej wygodne w użytku, to właśnie one należą do najczęściej wybieranych – ostatecznie decyduje o tym cena, która w przypadku termometru elektronicznego jest zdecydowanie niższa.

Oba rodzaje nowoczesnych termometrów mają zalety i wady – aby być zadowolonym z wyboru, zdecydujmy się na model, który w największym stopniu spełni nasze potrzeby.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Termometr bezdotykowy czy elektroniczny – który wybrać? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 2oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.