Medyczna marihuana nadzieją w terapii bólu

Medyczna marihuana nadzieją w terapii bólu

Temat zastosowania tzw. medycznej marihuany w lecznictwie jest szeroko komentowany. W Polsce portal medycznamarihuana.pl notuje tysiące odwiedzin miesięcznie. Jak w przypadku każdej innej terapii, również i ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Wiele państw poza Polską wprowadziło legalną terapię medyczną marihuaną, potwierdzając tym samym jej zbawienny wpływ na wiele chorób. W Polsce lecznicza marihuana jest legalna w terapii dopiero od kilku dni. Jednak bez względu na ograniczenia prawne, u niektórych substancja ta wciąż budzi wątpliwości, dla innych z kolei jest jedyną nadzieją na poprawę stanu zdrowia. Dzięki zmianie prawa chorzy będą mogli legalnie korzystać z terapii medyczną marihuaną.

Głównym składnikiem marihuany, wykazującym działanie terapeutyczne, jest substancja określana skrótem THC. Znaczenie ma też stosunek innych substancji obecnych w marihuanie do THC (np. znanego związku określanego mianem CBD).

Marihuana i jej ograniczenia w terapii

Pomimo tego, że lekarze będą mogli przepisywać leczniczą marihuanę swoim pacjentom, przewiduje się, że niestety samo jej dostanie w aptece, nie będzie należało do najprostszych. Istnieją pewne ograniczenia, co do rocznej ilości, jaka będzie mogła być sprowadzona do Polski z innych Państw (prawdopodobnie głównie z Holandii), gdyż w Polsce nadal istnieje zakaz bezpośredniej uprawy tej rośliny. Marihuana medyczna będzie mogła zostać sprowadzona ze sprawdzonego źródła, to z kolei narzuca pewne ograniczenia co do jej dostępnej ilości na rynku.

THC z marihuany

Głównym składnikiem medycznej marihuany wykazującym właściwości lecznicze jest związek określany mianem THC (tetrahydrokannabinol). Związek ten wykazuje działanie psychoaktywne, stąd też kontrowersje, co do jego stosowania w lecznictwie. To właśnie ze względu na zawartość THC (w połączeniu z innymi substancjami) marihuana trafiła na listę narkotyków i pomimo jej udowodnionego działania terapeutycznego, może jej być trudno zaistnieć w świadomości ludzi, jako remedium na ból.

THC działa na ból, który dotychczas był oporny na szereg stosowanych farmaceutyków, stąd też właśnie ta właściwość marihuany została doceniona w terapii. Zastosowanie leczniczej marihuany wykazuje działanie terapeutyczne na szereg dolegliwości. Z powodzeniem stosowana jest w przypadku np. uciążliwych migren, bóli neuropatycznych, czy w dotkliwym reumatyzmie. Szczególne właściwości marihuany z dużą zawartością THC dostrzeżono w przypadku leczenia objawów chemio- i radioterapii, kiedy to pacjenci cierpią z powodu np. nudności czy braku apetytu. I właśnie w przypadku chorób nowotworowych upatruje się największe zastosowanie terapii marihuaną.

Zastosowanie terapii leczniczą marihuaną przewiduje się również w przypadkach tzw. terminalnego bólu, kiedy to na pacjenta nie działają już nawet najbardziej inwazyjne leki z grupy opioidów. W większości badań wykazano, że THC wykazywało tak dobre właściwości terapeutyczne, że pacjenci mogli w zupełności odstawić leki opioidowe. I to właśnie to odkrycie okazało się rewolucyjnym w całej terapii bólu. To właśnie odkrycie stało się też największą nadzieją chorych cierpiących na nieuleczalne choroby (głównie nowotwory).

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Medyczna marihuana nadzieją w terapii bólu written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.