Jak pielęgnować paznokcie na co dzień?

Jak dbać o paznokcie na co dzień

Paznokcie odzwierciedlają nasz ogólny stan zdrowia, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Co ważne utrzymanie zdrowych paznokci nie musi być kosztowne ani czasochłonne. Większość podstawowych zabiegów można bowiem wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Jakie warto wykonywać regularnie?

Jak dbać o paznokcie na co dzień?

Aby Twoje paznokcie wyglądały jak najlepiej, musisz zastosować się do kilku prostych zasad. Mówią one, aby:

  • Utrzymywać paznokcie suche i czyste. Zapobiega to rozwojowi bakterii. Częsty lub długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do rozdwajania płytki. To, dlatego podczas mycia naczyń, czyszczenia lub używania żrących środków chemicznych należy nosić gumowe rękawice z bawełną.
  • Stawiać na odpowiedzialną higienę paznokci. Używać ostrych nożyczek do manicure lub obcinania płytki. Przycinać paznokcie prosto w poprzek, a następnie delikatnie zaokrąglić końcówki.
  • Regularnie używać kremu nawilżającego. Kiedy używa się balsamu do rąk, wcierać go również w paznokcie i skórki.
  • Stosować odżywki. Na tagomago.pl/collections/sally-hansen należy wybierać odżywki Sally Hansen, które będą rozwiązywać problemy, z jakimi się borykasz. Można postawić na te regenerujące płytkę, ochronne, nawilżające, nabłyszczające, przyspieszające wzrost paznokci. Regularne malowanie płytki odżywkami pomoże je wzmocnić i zapewni im dostęp do witamin oraz minerałów.
  • Zadbać o duże ilości biotyny w diecie, a w przypadku jej niedoborów postawić na suplementacje. Niedobory tej substancji w organizmie oznaczają słabe lub łamliwe paznokcie.

Co szkodzi paznokciom

Co szkodzi paznokciom?

Sama pielęgnacja nie oznacza, że paznokcie będą zdrowe i piękne. Aby prezentowały się one atrakcyjnie i nie stwarzały problemów, konieczne jest wyzbycie się złych nawyków. Do tych podstawowych należy:

  • Obgryzanie paznokci lub skubanie skórek. Te nawyki mogą uszkodzić łożysko paznokcia. Nawet niewielkie nacięcie wzdłuż paznokcia może umożliwić, przedostanie się bakterii lub grzybów i wywołanie infekcji.
  • Zbyt agresywne wycinanie skórek, a nawet ich wyrwanie. Taki zabieg może rozerwać żywą tkankę i prowadzić do uszkodzeń paznokcia.
  • Używanie ostrych produktów do pielęgnacji paznokci, a także kosmetyków z agresywnymi składnikami. Chcąc mieć piękne i zdrowe paznokcie, ograniczyć trzeba używanie zmywacza do paznokci. Stosować można tylko ten z formułą bezacetonową. Warto też sięgać po narzędzia (pilniczki, obcinaczki itp.) przeznaczone tylko do paznokci.
  • Ignorowanie problemów. Jeśli pojawi się problem z paznokciami, który nie ustępuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub dermatologiem w celu diagnozy. Zaniepokoić powinny cię zmiany w kształcie paznokcia, zmiany koloru jego płytki, przerzedzenia lub pogrubienia, krwawienie, obrzęk, ból, brak wzrostu paznokci.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Jak pielęgnować paznokcie na co dzień? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen5/5 - 2oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.