Zanokcica – leczenie. Jak leczyć zanokcicę?

Zanokcica

Jak już wspominaliśmy w poprzednim wpisie, nieleczona zanokcica może prowadzić do zakażenia organizmu. Najpoważniejsza jest wtedy, gdy zauważamy ropny naciek w okolicy np. wrastającego paznokcia. Powinniśmy jak najszybciej podjąć domowe leczenie i udać się do gabinetu podologicznego.

Domowe sposoby na zanokcicę

Przed wizytą w gabinecie podologicznym możemy skorzystać z domowych sposobów leczenia, które nie rozwiążą problemu całkowicie, ale przynajmniej zahamują rozwój choroby. Poniżej przedstawię najskuteczniejsze z nich:

Kąpiel w roztworze wody i szarego mydła

Przygotowujemy dość stężony roztwór wody i szarego mydła, który powinien być ciepły. Wlewamy go do miseczki i moczymy w niej objęte chorobą paznokcie. Kąpiel powinna trwać przynajmniej 15 minut. Ta metoda przynosi ulgę w początkowym stadium choroby. Stan zapalny zostaje złagodzony, a woda mydlana działa przeciwobrzękowo i wspomaga proces wycieku ropy.

Zaparzanie palca

Jest to domowa metoda, którą stosowały nawet nasze prababcie. Jej celem jest zahamowanie rozwoju stanu zapalnego. Jest dosyć kontrowersyjna, ale skuteczna. Wybierając tę metodę, musimy zachować czujność i pamiętać o tym, że nie można jej stosować u dzieci lub u osób o obniżonym progu bólu. Zaparzanie to wkładanie chorego palca do wrzątku lub bardzo gorącej wody. Wkładamy go na dosłownie kilka sekund, po czym wyciągamy. Czynność powtarzamy kilkukrotnie w ciągu dnia. Zaparzanie ma na celu zdezynfekowanie skóry.

Domowe leczenie możemy wspomóc środkiem farmaceutycznym. Jest nim maść z antybiotykiem, którą nakładamy na chore miejsce.

Zaawansowana zanokcica

Zanokcica - leczenieZaawansowana choroba niestety wiąże się z koniecznością wizyty u chirurga. W przypadku bardzo poważnego stanu paznokcia będzie niezbędne wykonanie nacięcia wału i manualne oczyszczenie rany. Z pęcherza z ropą wypłynie płyn, a sama tkanka zacznie się lepiej goić. Niestety interwencja chirurga jest związana z bólem i dyskomfortem po zabiegu. Dodatkowo trzeba przestrzegać zasad higieny, by nie doprowadzić do kolejnego nadkażenia rany. W związku z tym taka metoda powinna być jedynie ostatecznością. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że należy nie dopuszczać do zanokcicy i wszelkie problemy z paznokciami konsultować z lekarzem podologiem. Działanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Na sam koniec muszę wspomnieć o najpoważniejszych przypadkach, do których niestety nadal dochodzi. Gdy zanokcica obejmuje również tkanki paznokcia, gdy zostają one objęte ropny pęcherzem, to chirurg musi dokonać poważniejszej interwencji. Zazwyczaj wykonuje się wycięcie okienka w paznokciu lub podejmuje się decyzję o całkowitym usunięciu paznokcia, a czasem nawet płytki paznokciowej.

Chirurg najczęściej zaleca kontynuację leczenia w domu poprzez przyjmowanie antybiotyków i zmienianie opatrunków.

[Głosów:70    Średnia:2.7/5]
Zanokcica – leczenie. Jak leczyć zanokcicę? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.7/5 - 70oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.