Czym jest stopa cukrzycowa?

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to najczęściej występujące powikłanie cukrzycy, które charakteryzuje się infekcją, owrzodzeniem lub destrukcją tkanek głębokich w połączeniu z chorobami naczyń obwodowych, w różnym stopniu zaawansowania, występujących w kończynach dolnych w przebiegu cukrzycy, oraz w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi.
Osłabieniu ulega również struktura kości i stawów, w efekcie dochodzi do deformacji stopy co uniemożliwia chodzenie.

Przyczyn stopy cukrzycowej jest wiele, do najbardziej popularnych możemy zaliczyć:
– niestosowanie odpowiedniej diety
– przez długi czas nierozpoznaną cukrzycę
– nieprawidłową higienę, także złą pielęgnacje stóp lub jej brak
– nieregularne przyjmowanie leków
– nieleczone zaburzenia metaboliczne

Objawy stopy cukrzycowej:
– deformacja kości
– gorzej gojące się rany
– brak czucia, chory ma problem z odczuwaniem bólu, temperatury, dotyku
– nadmiernie wysuszona skóra
– przerośnięte paznokcie
– ból, głównie nasilający się w nocy (mrowienie, kłucie)
– mogą wystąpić owrzodzenia

Rodzaje stopy cukrzycowej

Ze względu na różnorodność zmian patologicznych, jak i objawów możemy wymienić trzy rodzaje zespołów stopy cukrzycowej:
zespół stopy cukrzycowej niedokrwiennej, jest wynikiem angiopatii cukrzycowej. Spowodowany jest miażdżycą tętnic. Objawy tego typu stopy cukrzycowej to: sucha, gładka, cienka, napięta skóra stóp. Zanik podskórnej wyściółki tłuszczowej, utrata włosów w okolicy stopy, hiperkeratoza płytki paznokciowej. Skóra na nogach jest blada, sina można też zauważyć że stopy są zimne. Głównym objawem jest niewyczuwalne tętno na tętnicy grzbietowej lub piszczelowej.
zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej, wynika z upośledzenia unerwienia stopy. Objawia się zmniejszoną lub całkowitą utratą czucia. Występuje też brak odczuwania czucia, temperatury, ucisku, co prowadzi do częstego powstawania urazów, które mogą skutkować owrzodzeniem, a w skrajnych przypadkach amputacją.
zespół stopy cukrzycowej mieszanej, łączy w sobie cechy dwóch wyżej wymienionych zaburzeń. Osoby z tym zespołem są najbardziej narażeni na amputacje.

Leczenie

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i nie zawsze skuteczne. Podstawą jest wyrównanie cukrzycy. Istotnym elementem leczenia jest również odciążenie stopy cukrzycowej, oraz odpowiednia pielęgnacja najlepiej w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp. Dodatkowo profilaktycznie zaleca się noszenie odpowiedniego obuwia i bezuciskowych skarpet oraz chronienie przed zimnem i zranieniami, a także nienarażanie ich na zbyt długie moczenie w wodzie i dokładne osuszanie ręcznikiem.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.