Chirurgiczne usunięcie paznokcia – kiedy jest bezwzględnie konieczne?

klamra na wrastające paznokcie

Chirurgiczne usunięcie wrastającego paznokcia to stara forma leczenia, od której się teraz odchodzi. Pomimo tego istnieją takie przypadki, w których lekarze nie mają innego wyjścia. Niestety jest to bardzo ingerująca metoda, która wymaga również odpowiedniej rekonwalescencji. Szacuje się, że interwencja chirurga jest bezwzględnie konieczna tylko w około 2-3% przypadków. Wszystkim osobom zaniepokojonym stanem zdrowia własnych paznokci zalecamy w pierwszej kolejności wizytę w dobrym gabinecie podologicznym, gdzie skuteczne leczenie odbywa się nieinwazyjnie i bez bólu.

Chirurg i wrastający paznokieć

Chirurgiczne leczenie paznokcia jest zazwyczaj konieczne dopiero wtedy, gdy wszystkie inne metody zawodzą. Najczęściej przyczyną tej konieczności jest deformacja paznokcia spowodowana urazem bądź czynnikami osobniczymi. Chirurgiczne leczenie polega na częściowym usunięciu płytki paznokcia wraz z nieodwracalnym usunięciem fragmentu jego macierzy. W ten sposób paznokieć, który będzie odrastał w przyszłości usadowi się nieco inaczej – nieco węższej. Bardzo rzadko istnieje konieczność usunięcia całej płytki paznokciowej, więc nie ma się czego obawiać.

Kiedy konieczne jest usunięcie całej płytki paznokcia?

Dochodzi do tego wtedy, gdy w wyniku mechanicznego urazu paznokieć został całkowicie zdeformowany lub w wyniku skłonności genetycznych do nieprawidłowej budowy płytki.

Inne zabiegi chirurgiczne

Konsultacja chirurgiczna jest wymagana również w innych przypadkach, jednak za każdy razem decyduje o niej podolog lub dermatolog. Najczęściej do chirurga przychodzą osoby z krwiakiem podpaznokciowym, ciałem obcym, torbielą śluzową pod paznokciem, brodawkami podpaznokciowymi, ropną ziarniną, włókniakami, naroślami podpaznokciowymi, guzami nowotworowymi lub czerniakiem. W przypadku odstającego paznokcia lub poważnych pourazowych uszkodzeń płytki również wymaga się konsultacji chirurgicznej.

Niektóre z powyższych zabiegów wykonuje się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Cały zabieg trwa kilka godzin, a pacjent już w tym samym dniu może opuścić gabinet chirurga. Na szczęście tak poważne schorzenia dotyczą niewielkiej liczby osób, a czasem są wyłącznie skutkiem zaniedbania. Każdy problem w obrębie paznokci powinien być zdiagnozowany, najlepiej w gabinecie podologicznym.

[Głosów:108    Średnia:2.4/5]
Chirurgiczne usunięcie paznokcia – kiedy jest bezwzględnie konieczne? written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen2.4/5 - 108oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.