Astaksantyna – właściwości oraz działania niepożądane

Astaksantyna – właściwości oraz działania niepożądane

Astaksantyna to chemiczny związek organiczny z grupy ksantofil. Uważana jest za jeden spośród najsilniejszych przeciwutleniaczy, a do tego wykazuje działanie wspomagające układ immunologiczny. Docenia się ją także za działanie przeciwzapalne. Może być wykorzystywana również jako środek, który przedłuża młodość skóry.

Astaksantyna ma bardzo dużo zalet i stanowi coraz bardziej doceniany środek w kosmetyce, jak i w lecznictwie. Jako w pełni naturalna substancja znajduje się w  grzybach, w niektórych roślinach, fitoplanktonie i w dużych ilościach w algach. 

Czym jest astaksantyna?

Substancje, które zawierają w swoim składzie astaksantynę stanowią doskonałe pożywienie dla wielu organizmów morskich, jak chociażby dla łososi, czy krewetek, które właśnie z tegoż powodu przybierają czerwony, albo też delikatnie różowy kolor. Większe ilości skoncentrowanej astaksantyny zostały wykryte w mięśniach niektórych gatunków ryb. Jej obecność powiązano ze zdolnościami do długotrwałego wysiłku fizycznego, który powoduje duże natlenienie mięśni, a obecna w nich astaksantyna bardzo dobrze zmniejsza to zjawisko, co znacznie poprawia ogólną wydolność organizmu. 

 Występująca naturalnie astaksantyna dość szybko stała się przedmiotem różnych badań naukowych nad jej wpływem na ludzki organizm.

Astaksantyna – właściwości

Wiele informacji, które dostępne są w internecie, wskazuje, że poza zwiększoną wytrzymałością organizmu, zwiększoną energią i siłą, jak również zwiększoną wytrzymałością mięśni, astaksantyna wykazuje również właściwości lecznicze. Przypisywana jest jej zdolność do kontrolowania stanów zapalnych, do zmniejszania bólu w stawach, czy też właściwości lecznicze w przebiegu chorób takich jak cukrzyca, jak również zmniejszenie skutków tak zwanego stresu oksydacyjnego i utrzymywanie właściwego poziomu cholesterolu. Wyniki przeprowadzonych badań są jednak dość niejednoznaczne, aby móc potwierdzić, że substancja ta wpływa na poziom glukozy we krwi. Nie wiadomo zatem, czy astaksantyna zapobiega cukrzycy i czy naprawdę wpływa na poziom cholesterolu. 

Astaksantyna może być spożywana pod postacią suplementu diety. Jednakże należy mieć na uwadze, że wszelkie zakupy tego typu środków powinny pochodzić z dobrze sprawdzonych i przede wszystkim legalnych źródeł. Skuteczne działanie wykazuje jedynie naturalna astaksantyna, a nie jej syntetyczne odpowiedniki – takie informacje powinny być umieszczone na opakowaniu przez producenta, jeżeli preparat został dopuszczony do legalnej sprzedaży. Cząsteczki naturalnej astaksantyny odróżniają się od syntetycznej nie tylko kształtem, ale także rodzajem wiązań, co powoduje, że syntetyczny odpowiednik nie stanowi już tak silnego antyoksydantu. Przeprowadzone badnIa potwierdzają, że związek ten najlepiej przyswaja się poprzez drogę pokarmową, zwłaszcza z niewielką ilością tłuszczu, dlatego też właściwe jest przyjmowanie kapsułek, w których astaksantyna została rozpuszczona w oleju. 

Astaksantyna i jej działanie na skórę

Astaksantynę docenia się w kosmetologii przede wszystkim za zapobieganie degradacji kolagenu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zmarszczek na skutek oddziaływania promieni UV na skórę. Substancja ma niezwykłe zdolności w połączeniu  z retinolem, gdyż oba związki bardzo skutecznie zmniejszają skutki fotostarzenia się skóry. Ponadto astaksantyna stosowana zewnętrznie jako na przykład składnik balsamu, czy też kremu poprawia kondycję skóry całego ciała. 

Obecność astaksantyny w składzie preparatów wykazuje powszechne zastosowanie w kosmetologii. Przede wszystkim jest ona składową preparatów, które zabezpieczają przed słońcem, ponieważ substancja ta wykazuje właściwości ochronne przed oparzeniami, a dzięki zawartości przeciwutleniaczy bardzo dobrze regeneruje wcześniej zniszczony naskórek. Znaleźć ją można w składzie balsamów do ciała, kremów, jak również kredek do malowania ust. 

Astaksantyna – skutki uboczne

Astaksantyna wpisana jest na listę substancji bezpiecznych, która została przygotowana przez United States Code of Federal Regulations. Jednakże jak każda substancja tego typu, pomimo wielu zalet, astaksantyna może wywoływać również skutki uboczne. Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi są zmiany pigmentacyjne skóry, które posiadają lekko pomarańczową barwę. Nie stwierdzono objawów związanych z zatruciem się astaksantyną, ani też jej przedawkowaniem. Jednakże u niektórych  osób może występować obniżone ciśnienie krwi, a także zaburzenia w gospodarce hormonalnej, a tego typu sytuacje mogą wiązać się z bardzo poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Poznane skutki uboczne astaksantyny to : 

  • obniżenie libido,
  • redukcja poziomu wapnia w organizmie,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • wzrost pigmentacji. 

Jako jeden ze skutków ubocznych astaksantyny wymienia się także nadmierny porost włosów. Preparaty z dodatkiem astaksantyny nie są zalecane dla alergików, tym bardziej jeżeli są oni uczuleni na owoce morza. Należy mieć na uwadze, że może ona wejść w interakcje z niektórymi lekami, chcoiażby z tymi, które obniżają ciśnienie krwi – suplementy tego typu mogą wzmocnić ich działanie. 

[Głosów:6    Średnia:3/5]
Astaksantyna – właściwości oraz działania niepożądane written by Redakcja WrastajacyPaznokiec.plśrednia ocen3/5 - 6oceny użytkowników
Autor artykułu: Redakcja WrastajacyPaznokiec.pl
Podolog z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień wraz z mężem prowadzi zdaniem wielu pacjentów najlepszym gabinet podologiczny w centrum Warszawy.

Brak komentarzy, dodaj jako pierwszy!

Your email address will not be published.